Chorvatsko chystá omezení turismu. Co to znamená pro Čechy?

Dávno pryč jsou doby, kdy byli Chorvaté rádi za každého jednoho turistu a pochvalovali si přísun těch českých, kteří tam každoročně vyráželi po statisících. Situace se ale změnila a dnes je Chorvatsko jednou z nejoblíbenějších turistických destinací celé Evropy. Zvykli si sem jezdit Němci i obyvatelé dalších západních zemí a začíná tu být poněkud těsno.

Chorvatsko jen pro vyvolené

Pokud jste byli v Chorvatsku v loňské sezóně, zřejmě tomuto pohledu dáte za pravdu. Loni skutečně země doslova praskala ve švech a místy už to bylo hodně nepříjemné. Například lepších v restauracích se nedala sehnat místa a na vyhlášených plážích to byla hlava na hlavě. Obležené pak byly i menší zátoky, které dříve platily za tajná místa několika málo rodin.

Nepříjemné to ale bylo i místním. Infrastruktura země zkrátka na takový příliv turistů není stavěná. Přesto je docela překvapivé, že se ještě na tuto letní sezónu chystá opatření, které by mělo turismus v zemi výrazně omezit. Vlastně tak, aby byl snesitelnějším pro všechny. Nutně to však bude znamenat, že nebude místo pro všechny zájemce.

Cílem nového zákona má být omezení množství turistů v opravdu přetížených místech. Chorvatsko tak následuje některé regiony v Evropě, ovšem v jeho případě by mohlo opatření platit poprvé na celostátní úrovni. Ještě není přesně známo, jak bude omezení probíhat, ale mělo by to být tak, aby byla zachována kvalita života místních obyvatel a také aby nebylo ohrožováno životní prostředí.

Foto: Shutterstock

Kapacity nestačí

Chorvatsko řeší podobný problém jako třeba Praha. Příval turistů způsobil, že nestačí kapacity v běžných ubytovacích zařízeních, a tak se turisté ubytovávají i na místech, která jsou určena k běžnému bydlení. To potom omezuje jejich dostupnost pro místní obyvatele.

Ve hře je také platba ekologického poplatku, případně dodatečného zpoplatnění některých oblíbených míst. Vše by mělo být zařízeno tak, aby to vyšachovalo převážně méně movité turisty, což jsou v dnešním rozložení i ti z Česka.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk
Zdeněk
1 rok

Ať se celý Chorvatí podělají… nemakačenka vyčůraný…jezdit se koupat do septiku…

Pavel
Pavel
1 rok

Všichni autoři co píšou články na aazdravi by si měly vytáhnout hlavu z prdele.