Do Chorvatska už nikdy. Paní Helena tam letos viděla věci, které rozhodly, že skončí 20letá tradice

Pokud existuje nějaká tradiční destinace, která je spojena s letními dovolenými Čechů, potom je to Chorvatsko. Jistě, dnes už se lidé naučili létat i do vzdálenějších míst a chtějí objevovat něco nového, stále ale existuje nezanedbatelná skupina těch, kteří jezdí každoročně do Chorvatska, případně se sem pravidelně vrací.

Tradice se začínají měnit

Důvody jsou přitom poměrně jednoduché. Chorvatsko je nám kulturně poměrně blízké, nějakým způsobem se zde dorozumí i člověk bez znalosti cizích jazyků, nabízí krásné moře a také příznivé ceny. Ačkoliv u dvou posledních faktorů už bychom měli použít spíše minulý čas.

Letošní sezóna totiž definitivně potvrdila, že se Chorvatsko stává poměrně drahou destinací, která necílí už jen na východoevropské turisty, ale především na ty západoevropské v čele s Němci, kteří si to tu v posledních letech velmi oblíbili.

Nabouraná je také představa o krásném čistém moři. To totiž letos řada lidí neměla možnost zažít. Zejména v oblasti Makarské riviéry se objevily vážné problémy se splašky a výkaly v moři.

Foto: Shutterstock

Špína a vysoké ceny

Jako každý rok jsme přijeli do Podgory, kde to máme moc rádi. Jezdíme sem ostatně už dvacet let, ale po tom, co jsem tu viděla letos, to bylo také naposledy. V moři jsme se za 14 dní koupali všehovšudy třikrát, a to v prvních dnech. Pak už se do něj jít nedalo, protože bylo plné splašků a odpadků,” líčí negativní zážitky paní Helena, která v Chorvatsku byla s manželem.

Nejde přitom o první případ. Na podobné věci si stěžovala i řada dalších turistů. Podle místních jde o prohlubující se problém, kdy do moře ústí nejrůznější kanály a na stavu nepřidají ani neukázněné posádky lodí, které vypouštějí odpad přímo do moře.

Další věc, která mě hodně mrzela, jsou ceny. Restaurace, do které jsme celé roky rádi chodili na čevapčiči a kalamáry, letos ceny v podstatě zdvojnásobila. Pivo za stovku a jednoduché jídlo za pět set, to už je pro nás moc,” odhaluje paní Helena další důvod, proč měla letos pokaženou dovolenou.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivana
Ivana
13 dní

Nezlobte se na mě ale my jsme letos byli také v Podgoře a žádné odpadky a splašky nebyly vidět široko daleko. Vyzkoušeli jsme 7 pláží na různých místech a všude krásně čisté moře. Co se týče cen, tak jsou naprosto stejné jako u nás. Tudíž nechápu na co si Češi věčně stěžují a proč dělají Chorvatsku takovou špatnou recenzi. Za nás je Chorvatsko stále skvělou dostupnou destinací. S porovnáním ČR a Chorvatsko můžu říct že zde máme mnohem větší nepořádek a špínu.

Petr
Petr
13 dní

V celé západní Evropě je pivo za 100 a více Kč, jídlo za 500 Kč také.Od 1.ledna 2023 bude Chorvatsko platit eurem. U nás taky bylo menu za 90 Kč a je za 159 Kč, pivo za 23 Kč a teď přes 40 Kč….Vítejte v sjednocené Evropě.

Tom
Tom
13 dní

Chorvatsko – Poreč: voda krasne cista, ceny normalni vzhledem k situaci ve svete (v Cechach je taky draho a jsou mensi porce), krasny slunecny pocasi, horko celou noc. Ty “Heleny” at zkusi po tech 20 letech jinou destinaci a nehazou cele Chorvatsko do jednoho pytle. Ja tu 10 let nebyl a uz ted vim, ze pristi rok jedu znovu.