V rozpáleném paneláku už vám nikdy nebude horko. Pomůže skvělý trik, klimatizaci nepotřebujete

Klimatizace je vysvobozením, když venkovní teploty rozpalují interiéry domů a bytů. Co ale dělat v případě, kdy klimatizaci nemáte? Jak ochladit interiér bez klimatizace a bez nákladů v desítkách tisíc? Poradíme vám účinné triky.

Tropické léto v ČR

Během posledních let zažíváme i u nás léta horká tak, že se přes den nemůžeme skoro nadechnout. V noci se nám nedaří vydatný spánek a jakýkoliv sport venku je trestem. Těšíme se všude tam, kde je spuštěná klimatizace. Ne vždy je ale možné pořídit si ji domů, ať už z důvodu stavebních úprav nebo vysoké počáteční investice. Jak se ochladit bez klimatizace a co vám opravdu pomůže?

Důsledně používejte žaluzie

Největším problémem jsou sluneční paprsky opírající se o skleněné tabulky oken. Před odchodem do práce důkladně zavřete okna, zatáhněte žaluzie a závěsy. Vyvětrejte až večer, když slunce zajde. Pokud jsou v noci příznivé teploty, můžete nechat otevřená okna v noci.

Nejlepší ochranou jsou venkovní žaluzie, které odrazí paprsky ještě dříve, než se opřou o okenní tabulku.

Foto: Shutterstock

Triky na ochlazení místnosti

Dlouhé závěsy vám pomohou hned dvakrát. Studenou vodu nalijte do rozprašovače a postříkejte závěsy. Jakmile se voda začne odpařovat, vychladí místnost. Rychlejšího efektu dosáhnete v kombinaci s klasickým ventilátorem. Stejnou službu udělá i sklenice plná ledu, kterou dáte před zapnutý ventilátor. Menší účinnost má studený a mokrý ručník na ventilátoru. Sklenice s ledem pak umístěte okolo oken.

Než ráno odejdete do práce, napusťte studenou vodu do vany a do dřezu, budou byt ochlazovat.

Zajímavým trikem je umístění tenkých termoizolačních podložek (jsou v lékárničkách) před okna. Tím ale okna částečně zatemníte a nepůjdou otevírat. Jedná se proto jen o krátkodobé řešení na pár dní, přes největší horka.

Co v horku nedělat

Věnujte se rychlému vaření a studené kuchyni. Nezapínejte na dlouho pečící troubu a nenechávejte zbytečně zapnutou televizi nebo počítač. Namísto dlouhé horké vany si dejte jen krátkou vlažnou sprchu.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments