Do lednice jsem začala dávat pytlík rýže. Poradila mi to tchyně, a když jsem to vyzkoušela, byla jsem nadšená

Rýže má jednu skvělou vlastnost. Pohlcuje vlhkost. Proto ji můžeme v domácnosti využít způsoby, o kterých se nám ani nesnilo. Schválně se přesvědčte, jestli jste tušili, kolik různých domácích trampot dokáže vyřešit obyčejná rýže.

Rýže v lednici

V lednici se může nahromadit přebytečná vlhkost, která vede k hnilobě, plísni a rychlejší zkáze potravin, následně také k nepříjemnému zápachu. To vše dokáže vyřešit jeden pytlík neuvařené rýže. Ten prostě položte kamkoliv do lednice. Do sáčku nezapomeňte udělat malé otvory, kudy bude vlhkost vnikat (pokud tam ještě nejsou). Po pár dnech vždy sáček vyměňte.

Čištění váz a lahví s úzkým hrdlem

Každý z nás máme v kredenci pár láhví nebo váziček, které prostě díky jejich úzkému otvoru nevyčistíme tak důkladně, jak bychom si přáli. Řešením je rýže. Do vázy nebo láhve nasypte pomocí trychtýře trochu syrové rýže, zalijte teplou vodou a přidejte kapku saponátu. Poté rukou zakryjte hrdlo láhve a začněte „štěrchat“. Rýže láhev zevnitř nádherně vyčistí.

Pohlcování pachů

Rýže nepohlcuje jen vlhkost, ale také jakýkoliv nepříjemný odér. Můžete si doma vyrobit velmi levný a účinný pohlcovač pachů. Vezměte zavařovací sklenici, naplňte ji rýží, kápněte pár kapek esenciálního oleje, hrdlo zakryjte prodyšnou látkou a upevněte gumičkou. Pak už stačí jen tento voňavý zázrak umístit na problematická místa. Vedle odpadkového koše, do skříně, auta, koupelny či předsíně.

Foto: Shutterstock

Záchrana elektroniky

Já o tomhle slyšela překvapivě od manželova dědy, každopádně od té doby mám několikrát úspěšně odzkoušeno. Pokud se vám telefon či jiná drobnější elektronika namočila, ať už jste daný předmět polili, upadl vám do sněhu nebo na krátkou chvíli i do vody, ještě nemusí být vše ztraceno. Do misky vysypte suchou rýži, telefon do ní pořádně na několik hodin, nejlépe přes noc, zanořte. Rýže veškerou vlhkost vytáhne a mobil bude pravděpodobně fungovat nadále.

Termofor nebo chladicí polštářek

Pravou, poctivou, starou, pevnou ponožku naplňte syrovou rýží a zavažte, případně zašijte. Máte vyroben zdravotní pytlík. V případě potřeby chlazení jej vložte do mrazáku, pokud naopak potřebujete zahřát, vložte na krátký čas do mikrovlnné trouby.

Urychlení zrání ovoce

Pokud potřebujete, aby některé druhy ovoce rychleji dozrály, ponořte je do neuvařené rýže. Ta dokáže zrání uspíšit. Do 24 hodin byste měli dosáhnout kýženého výsledku.

Foto: Shutterstock, zdroj: thekitchn.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments