Vypínat topení, nebo ho nechat zapnuté? Běžná chyba Čechů vás letos finančně zlikviduje

Dříve nebylo třeba tolik řešit, jak optimálně nastavit otopnou soustavu v domácnosti. Topení zkrátka běžela nepřetržitě, a to tak, aby to obyvatelům bytu či domu bylo maximálně příjemné. Hovořilo se ostatně o takzvané “trenýrkové teplotě”, kterou byli Češi doslova proslulí.

Je potřeba jednat

Tyto doby jsou však již nenávratně pryč. Na nějakých 25 stupňů Celsia si dnes domácnost vytopí jen málokdo. To by musel být pomalu milionář, protože nikdo jiný už si to při dnešních cenách plynu a tepla jako takového dovolit nemůže.

Lidé tak začali ve větší míře topení štelovat a pokoušejí se z něj dostat maximum, aniž by museli platit nějaké horentní sumy. Ne vždy je to jednoduché a ne vždy postupují správně. Občas si na základě některých mýtů mohou naopak pěkně zavařit.

Jednou ze základních otázek je to, zda je vhodné topení nějakým způsobem vypínat za určitých situací, například když nejste doma nebo například přes noc. Vždyť se to nabízí. Pokud jedete například na hory, proč nevypnout topení a neušetřit pěkné peníze?

Obecně platí, že úplné vypnutí topení, obzvlášť v zimě, je velkou chybou. Jediné, čeho docílíte, je to, že váš dům zcela vychladne a někdy dokonce i vymrzne. V daném období tedy sice ušetříte, ale jakmile po návratu topení znovu zapnete, najednou se nedoplatíte, protože vytopit vymrzlou domácnost stojí velké peníze. Lepší je nechat topení aktivní na sníženou teplotu, aby dům nevychladl zcela.

Foto: Shutterstock

Různé potřeby

Jiná situace může být přes noc. Tam topení teoreticky můžete deaktivovat, protože zejména u novějších domů nehrozí, že by vám za těch několik hodin zcela vychladly. Ale i tady je lepší spíše na termostatu nastavit vytápění na nižší teplotu, aby se ráno nemuselo tolik dotápět.

Málokdo si uvědomuje, že správným nastavením termostatu může opravdu hodně ušetřit. Platí obecné pravidlo, že každý jeden stupeň navíc odpovídá přibližně šesti procentům v nákladech. Pokud tak nebudete vytápět na 23 stupňů, ale třeba jen na 21 stupňů, můžete ušetřit dvanáct procent z celkové spotřeby.

Také si uvědomte, že ne v každé místnosti musíte topit stejně. Například tam, kde příliš nejste, opravdu stačí třeba nějakých 17 až 18 stupňů Celsia. Vytopte si jen ty prostory, ve kterých pobýváte.

Foto: Shutterstock, zdroje: Energy Saving Trust, CNET

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments