Do lesa na houby chodí jen neumětelové. Vypěstujte si vlastní na zahrádce, prodávat je můžete na kila

Milovníci hub, máte rádi ten pocit, když v lese najdete hříbek? Co když vám řekneme, že si chutné houby můžete vypěstovat přímo ve svém zahradním pozemku? Česká tradice houbaření sice má své kouzlo, ale proč nezkusit vytvořit vlastní “lesní” prostředí, kde vám houby budou růst pod rukama?

Zahrada jako váš osobní les

Místo hledání hub v hlubokých lesích zkuste přeměnit část své zahrady na ideální prostředí pro růst hříbků, ryzců a dalších druhů hub. Jak toho dosáhnout? Je známo, že většina hub roste ve symbióze s určitými stromy. A tak, pokud u vás na zahradě již nějaké stromy rostou, můžete je využít k pěstování hub. Pokud ne, zvažte výsadbu stromů, které lze spojit s vašimi oblíbenými druhy hub.

Jak na to?

Zvolte si druh hub, který si přejete pěstovat, a začněte se sadbou, ideálně v období od dubna do října, kdy je půda nezamrzlá a teploty jsou nad bodem mrazu. Vhodná půda by měla být rašelinová s lehce kyselým pH. Když budete kopat jamky pro sadbu, ujistěte se, že jsou dostatečně blízko stromu – ideálně v rozmezí 1-2 metrů. Po výsadbě sadby jamky zalijte a zakryjte listím nebo jehličím.

Foto: Shutterstock

Péče o zahradní houby

Je nutné pamatovat na to, že houby potřebují dostatek vláhy. Pravidelné zavlažování je klíčové. Můžete je dokonce “hnojit” roztokem z vody a cukru, což podpoří jejich růst. Pokud se houbám ve vašem “domácím lese” bude dařit, měli byste sklízet první úrodu už během několika měsíců. A pokud vám podmínky vaší zahrady neumožňují pěstovat houby, nevzdávejte to – vyzkoušejte hlívu ústřičnou na pařezu nebo kmenu stromu.

Ať už preferujete houbaření v lese nebo si chcete vychutnat radost z pěstování vlastních hub doma, jedno je jisté: chuť čerstvě sklizených hub je k nezaplacení.

Foto: Shutterstock, zdroje: Gardeners World, Homes and Gardens

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments