Do Polska na nákupy už nepojedete. Brzy se tam totiž nedoplatíte, na Čechy se chystá opravdu tvrdá věc

Možnost oblíbených nákupů v Polsku, které vycházejí oproti českým obchodům o poznání levněji, pravděpodobně brzy skončí. Lidé se tak budou muset vrátit do tuzemských krámů a opět kupovat předražené potraviny.

Má to řešení?

Důvodem je především nepříliš dobrá kondice české ekonomiky, na kterou je pochopitelně navázána také naše měna v podobě české koruny. Ta už začala v posledních měsících povážlivě oslabovat, přičemž se očekává ještě podstatně větší propad.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy vydala švýcarská banka UBS velmi konkrétní doporučení. Doporučuje sázet na očekávaný propad české koruny, a to právě vůči polskému zlotému.

Plánujete vyrážet do Polska na nákupy i v příštím roce? Rozměňte si koruny za zloté už teď, protože česká měna bude vůči polské v nadcházející době obzvláště výrazně slábnout,” uvádí Kovanda určité řešení, které ale rozhodně není pro každého. Navíc tato spekulace nemusí vyjít.

Většina lidí v polských obchodech platí jednoduchým způsobem, a to svou českou bankovní kartou. Platba se tak vždy přepočte aktuálním kurzem zlotého vůči koruně. Už v posledních týdnech přitom mohou čeští zákazníci sledovat, jak se jim nákupy u sousedů prodražují.

Foto: Shutterstock

Další negativní efekty

V příštím roce by to potom mohlo být ještě výraznější. Banka UBS předpokládá, že by česká měna oproti zlotému měla oslabit o nějakých šest procent, nelze ale vyloučit ještě větší propad. České ekonomice se totiž aktuálně citelně nedaří, na rozdíl od té polské, která pokračuje v růstu.

Nejde přitom o jediný faktor, který do cen v Polsku promluví. Už začátkem příštího roku se bude na potraviny opět vztahovat daň z přidané hodnoty, která byla teď nějakou dobu nulová, z čehož těžili při svých nákupech právě i Češi.

Čtěte také: Velký obchodní řetězec selhal. Prodává Čechům potraviny, ale co se tam našlo, to nelze odpustit. Ihned zavřít

Kumulativně by tyto dva efekty mohly způsobit zdražení v polských obchodech pro českého zákazníka až o nějakých 20 %. Tamní ceny by se tak citelně přiblížily těm v tuzemských obchodech a cesty za hranice už by se nejspíše nevyplatily.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaromír Pokluda
Jaromír Pokluda
5 měsíců

Kecy furt lepší Polsko cenově lepší než ceny v česku.Už jen z principu do Polska.Ta naše zaprodaná vláda všechny peníze rozkrade .

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
5 měsíců

Jak komu. Ten kdo bydlí do 30km se to určitě vyplatí. A nevěřím tomu, že polská vláda zruší daňové zvýhodnění. Tenhle pán nejspíše neví, co to je Solidarność.

Szwarc
Szwarc
5 měsíců

Anna tady píše ptákoviny a lži. Když už chce psát tak ať napíše, že daň na potraviny je v Polsku 5% takže 100 Kč bude cena 105 Kč. Tady píše každý jouda co umí psát na klávesnici.

Vlastimil
Vlastimil
5 měsíců

Tak hlavně v Polsku jsou potraviny kvalitní a nešizené jak v ČR.
Přirovnání kvalita v Polsku dnes byla stejná, jak v ČR koncem 90 let, pak po roce 2000 jde v ČR kvalita pomalu dolů každým rokem, tak zahraničí musí na nás vydělat a toto v minulosti neřešila žádná vláda.

Josef
Josef
5 měsíců

Ovce to vydesi a to je ucel aazdravi, desit ovce.

To bude propad jako s rublem 😀

Michaela
Michaela
5 měsíců

A kdo nám to zakáže 😄?
Je dost strašné, že tímhle se autorka živí 20 let….

Josef
Josef
5 měsíců
Reply to  Michaela

Kdyz delate 20 let dezinformace, jste v tom naopak dost dobra.

Standa
Standa
5 měsíců

Zas další blábol už teď mají na stavební materiál 23%DPH a je to tam o 60% levnější

Tomáš
Tomáš
5 měsíců
Reply to  Standa

Budu do Polska jezdit pořád.