Do vývaru se vždy musí přidat jedna věc, o které prakticky nikdo neví

Domácí vývar je nejen perfektní základ pro chutnou polévku, ale zároveň lék. Při správné přípravě vám dodá obrovské množství živin. Jak to udělat, aby byl plný zdraví prospěšných látek a zároveň dokonale chutný?

Maso zalévejte studenou vodou

Ať už připravujete kuřecí nebo hovězí vývar, sežeňte si vždy kvalitní suroviny. Když si kosti a maso typu plec nebo žebra dáte předpéct, vývar bude výraznější. Nechte maso zatáhnout v troubě při 180 ° asi 20 minut, pak ho přendejte do velkého hrnce, zalijte studenou vodou a pomalu přiveďte k varu.

Krájet, nebo nekrájet zeleninu?

K zelenině každý přistupuje jinak. Někdo ji dává vcelku a nezabývá se krájením, jiný ji hned na začátku pokrájí na kostičky. Nejvhodnější je na začátku přidat zeleninu vcelku, zvlášť když plánujete vývar vařit dlouho. Před dovařením vývaru ji pak vyndejte, a přidejte čerstvou. S mrkví šetřete, pokud jí přidáte více, vývar bude mít nasládlou chuť.

Jak dlouho vývar táhnout?

U vývaru záleží na tom, z jakého masa ho připravujete. U kuřecího stačí i dvě hodiny, hovězí by se měl táhnout přes noc. Během přípravy vývaru je nutné sbírat pěnu, která se na něm vytváří. V opačném případě nebude čirý, ale zakalený. Naštěstí ho můžete přes pláténko snadno přecedit.  Pokud budete během vaření dolévat vodu, měla by být studená.

Foto: Shutterstock

Přidejte do vývaru chléb

Možná by vás to ani nenapadlo, ale chleba může být při přípravě vývaru skvělý pomocník. Díky němu se totiž zbavíte přebytečného tuku. Ve chvíli, kdy je vývar hotový, do něj vložte krajíc chleba, a po několika vteřinách ho vyndejte. Nasaje do sebe přebytečný tuk, absorbuje mastnotu a polévka bude lépe stravitelná. Vývar získá lepší chuť. Část vývaru můžete použít na polévku a zbytek zamrazit na další použití.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
1 rok

Co to zas je za cipovinu, zeptejte se nejakého kuchaře jak se vaří vývar. Takovou blbost s chlebem. Když dám chleba do horkého vyvaru, tak přece ho nejde jednoduše vyndat, protože změkne a rozspadne se. Mastnota je davá pryč kdyz je vývar studený.

Aster
Aster
1 rok

Jeden ruský kuchař prý do polívky vždycky plivl – je to ta věc, o které nikdo neví?

Novák
Novák
1 rok
Reply to  Aster

Plivalo se lampasákům, kteří to moc žrali, do kafe.