Dodavatelé elektřiny a plynu mohou zneužít situace. Pak se nedoplatíme

V průběhu současné energetické krize bohužel řada lidí ztratila důvěru ve své dodavatele elektřiny a plynu. Neplatí to pochopitelně o všech, ale řada z nich se v těžkých dobách nezachovala zrovna ukázkově. Někteří začali zákazníky převádět na jiné tarify, další zase rušili fixace a ti nejvykutálenější raději rovnou zkrachovali i s dosavadními zisky, aby nemuseli současnou situaci řešit.

Ne všichni dodavatelé jsou solidní

Pravdou je, že řada dodavatelů se dostala do problémů, protože neměla nakoupené dostatečné množství energií, tedy elektřiny a plynu. Řídila se totiž dosavadním modelem, kdy stačilo nakupovat průběžně a dalo se na tom skvěle vydělávat, protože ceny energií měly tendenci dlouhodobě klesat. Firma tak zasmluvnila klienty na určitých cenách, přičemž ty tržní se dále propadaly. Vyplatilo se tedy nakupovat co nejpozději.

Jenže v jeden moment se to dramaticky otočilo. A těm, kterým ujel vlak, začalo hodně téct do bot. Najednou by totiž museli energie kupovat za násobky toho, za co je klientům prodávají. Pochopitelně to tedy mnozí raději zabalili, případně drsně převedli klienty na spotové ceny a tím na ně uvalili riziko, které měli nést sami.

Víme tedy, že dodavatelé se nechovají zrovna ukázkově a využívají situace. Stát jim teď přitom významným způsobem pomáhá, když zastropoval ceny energií. Dalším problémem totiž mohlo být, že lidé jednoduše nebudou mít na zaplacení, což by správně mělo být také riziko prodejců elektřiny a plynu.

Foto: Shutterstock

Zátěž na bedrech poplatníků

Bohužel se teď ale může stát, že toho dodavatelé zneužijí. Mohou začít masivně převádět klienty na spotové tarify, protože vědí, že to za ně stát stejně zaplatí, respektive doplatí. Dnes je totiž pro lidi prakticky jedno, jaký budou mít tarif nebo ceník. Ceny na burze vystoupaly tak vysoko, že budou platit v podstatě jednotnou cenu, tedy tu nejvyšší pod stropem.

Pokud by toto dodavatelé provedli a státu účtovali záměrně vyšší ceníky, protože je to pro ně výhodné, nakonec by to znamenalo jediné: stát, tedy my všichni, se prostě nedoplatíme. Dnes totiž být na spotovém trhu znamená platit zálohy i 50 tisíc korun měsíčně, a to jen za elektřinu.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments