Dokázáno: e-cigarety jsou o poznání méně škodlivé než klasické

ecigareta

Skrývají v sobě stále oblíbenější elektronické cigarety neznámá zdravotní rizika? Škodí elektronická cigareta zdraví? Tyto a další otázky jsou mezi uživateli i odbornou veřejností diskutovány s velkými kontroverzemi. Britští lékaři nyní dávají příležitost k oddechu: mají za dokázané, že elektronické cigarety a nikotinové terapie jsou přinejmenším bezpečnější než samotné kouření tabáku.

Mnohem méně toxinu a karcinogenů

Elektronické cigarety snižují koncentraci škodlivých látek v těle o poznání více než se dosud předpokládalo. K tomuto výsledku dospěla britská studie publikovaná v magazínu Annals of Internal Medicine.

Vědci zkoumali 181 kuřáků, kteří přinejmenším 6 měsíců zcela nebo částečně přešli na elektronické cigarety nebo jiné nikotinové terapie jako jsou náplasti nebo žvýkačky. V případě účastníků, kteří přešli zcela na e-cigarety, případně jinou náhradu nikotinu, byla koncentrace buněčných jedů a rakovinotvorných látek výrazně nižší než u lidí, kteří se kouření nevzdali zcela nebo vůbec. Tyto výsledky odporují starším studiím, které nepřišly s žádným pozitivním efektem nikotinových náhrad.

Dlouhodobé důsledky minimální

Hlavní autor studie, dr. Lion Shahab, vidí touto studií pochybnosti o elektronických cigaretách jako vyvrácené. Naopak tvrdí, že e-cigarety pomáhají s ukončením zlozvyku kouření a zároveň uspokojení potřeby nikotinu. Ze studie vyplývá, že dlouhodobé dopady elektronických cigaret na zdraví jsou minimální.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.