Zrádná a postupná osteoporóza. Úbytek kostní hmoty začíná už v poměrně mladém věku

osteoporóza

Osteoporóza je odborným výrazem pro úbytek kostí. Již v relativně mladém věku, uvádí se kolem 35. roku, začíná ubývat kostní hmoty, a to vlivem stárnutí organizmu. Děje se tak zpravidla velmi pomalu a nenápadně. O osteoporóze hovoříme tehdy, když je kostní hmota kvůli narušenému vývoji kostí výrazně menší.

Osteoporóza se významně týká především žen, protože u nich je úbytek kostní hmoty zesílen nedostatkem estrogenu v přechodu. To souvisí s faktem, že estrogeny řídí v kostech příjem vápníku, který je nejdůležitějším stavebním kamenem kostí.

Osteoporóza – příznaky

Příznaky osteoporózy o sobě dají otevřeně vědět až po mnoha letech. Jakmile začnou být kosti v důsledku onemocnění porózní, začne snáze docházet ke zlomeninám. S postupem osteoporózy se vyskytují především bolesti zad, které působí deformace obratlů nebo jejich fraktury. V další fází úbytku kostí se zmenšuje velikost těla a na zádech se může vytvořit hrb. Důsledkem špatného držení je ještě větší zatížení páteře a svalové křeče.

Chůze se stává obtížnější

Pacienti s osteoporózou často hovoří o tom, že cítí slabost zad a mají problémy s udržením rovnováhy. Z toho důvodu je jejich chůze nejistá a mají obavy z pádů. Mnohdy nechtějí vůbec vycházet a postupem času jsou stále méně pohybliví. Právě nepohyblivost ale osteoporózu dále prohlubuje. Riziko zlomenin ještě více stoupá.

Osteoporóza – příčiny

Nejběžnější příčinou osteoporózy je zkrátka stárnutí, kterému se nevyhne nikdo. Hustota kostí se zkrátka přibližně od 35. roku věku snižuje u každého člověka. Osteoporóze dále napomáhá nedostatek estrogenu u žen v přechodu, ale také strava chudá na vápník a naopak bohatá na fosfáty. Zejména fast food, ale třeba i tavený sýr, který se s takovou oblibou podává v domovech důchodců, obsahují velké množství fosfátů. To podporuje osteoporózu, protože fosfát je opravdovým zabijákem vápníku. Kromě toho zabraňuje vysoká koncentrace fosfátů v těle správnému příjmu vápníku ze střeva. Fosfát tak škodí hned dvakrát.

Další příčiny osteoporózy:

  • hormonální onemocnění jako je hyperfunkce štítné žlázy nebo cukrovka 1. typu,
  • poruchy příjmu potravy jako je mentální anorexie,
  • ledvinová onemocnění jako je ledvinová nedostatečnost,
  • střevní choroby jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida,
  • nesnášenlivosti, například laktózová intolerance (nesnášenlivost mléčných výrobků) a celiakie (nesnášenlivost lepku),
  • onemocnění revmatického systému a další autoimunitní onemocnění,
  • nedostatek vápníku a vitamínu D,
  • nemoci kostí jako jsou nádory a cysty,
  • kouření,
  • excesivní konzumace alkoholu a alkoholismus,
  • nedostatek pohybové aktivity,
  • medikamenty, například s obsahem kortizonu, hormonu štítné žlázy a léky proti epilepsii.

Kdy jít k lékaři

Zlomeniny z nicotných příčin nebo neustávající bolest zad napovídají, že by mohlo jít o osteoporózu. V každém případě byste se měli poradit s lékařem, který případně zahájí terapii osteoporózy.

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments