Dokonalý prací prášek z kaštanů. Tak to je pecka, je zadarmo a pere lépe než ty německé

Přemýšlíte, kde ještě ušetřit a už vám docházejí nápady? Máme pro vás zajímavý tip na to, jak ušetřit na pracím prášku – vyrobte si vlastní z běžně dostupné suroviny, která je zadarmo!

Prací prášek z přírodních surovin

Existuje spousta rad, jak co nejvíc ušetřit na praní prádla. Můžete prát při nižších teplotách, šetřit s pracím práškem nebo se soustředit na to, aby byla pračka vždy úplně naplněná. A pak ještě po internetu kolují rady, jak ušetřit přímo na pracím prášku – pokud si ho doma vyrobíte sami, můžete ho mít za pár korun nebo třeba úplně zadarmo.

Prášek z kaštanů

Kaštany, které běžně nacházíte popadané na zemi a využijete je tak možná na výrobu podzimních dekorací, obsahují jednu velmi zajímavou látku – saponin. Jedná se o přírodní čistič, jehož sílu můžete využít i při domácím praní.

Pokud to chcete vyzkoušet, nasbírejte si kaštany. Budete jich potřebovat docela velké množství – třeba tři kila.

Foto: Shutterstock

Pozor ať neodvaříte mixér

Zádrhelem se může stát drcení kaštanů na prášek. Nejdříve je můžete rozbíjet kladivem, ale na prášek, tedy do potřebné konzistence, je rozdrtíte pravděpodobně jen pomocí mixéru. Budete však potřebovat opravdu výkonný mixér, který nezavaříte – hlavně do něj kaštany sypejte v menším množství a nechávejte ho odpočinout, ať si ho neponičíte.

Jakmile máte kaštany nadrcené, je třeba je ještě nasušit. Za slunečných dnů je klidně můžete nasypat na plech a vytáhnout za okno a nechat sušit pěkně napřírodno. Nebo je můžete usušit v troubě – při nízké teplotě je nechte na plechu v troubě okolo šesti hodin.

Praní s kaštanovým práškem

Než budete prášek používat na praní, smíchejte tři lžíce zhruba se 150 mililitry vody a vytvořte hustou pěnu, kterou pak budete používat na praní. Směs používejte vždycky čerstvě namíchanou, příliš dlouho totiž nevydrží.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments