Domácí čistič na podlahu. Vyrobte si takový, který kupované strčí do kapsy

Úklid domácnosti má být běžný a pravidelný. Místo chemických čisticích přípravků si pořiďte pár ingrediencí, které máte většinou běžně doma. Jak si vyrobit domácí eko prostředky, které jsou účinné a o dost levnější?

Sůl a jedlá soda

Pomocí soli spolehlivě odstraníte veškerou mastnotu, vybělíte plochy i tkaniny a oceníte i její dezinfekční účinky. Výborná je i jedlá soda, která odstraňuje i přebytečné pachy. Perfektně se hodí na čištění matrací a koberců. Stačí je posypat jedlou sodou, vykartáčovat, nechat sodu působit a pak ji vysát.

Esenciální oleje, ocet a citron

Éterické oleje z bylin mají antibakteriální a dezinfekční účinky, navíc nádherně provoní interiér. Některé esenciální oleje, jako tea tree oil zničí bakterie a plísně. Ocet se používá pro odstranění pachů, mastnoty, nečistot i plísní a má dezinfekční účinky. Nejvhodnější je bílý vinný ocet, může být i ten klasický. Podobně je na tom citron, který navíc krásně voní, má bělicí účinky, odstraňuje plísně, zápach i skvrny.

Jedlá soda odstraňuje i přebytečné pachy. Perfektně se hodí na čištění matrací a koberců. Stačí posypat jedlou sodou, vykartáčovat, nechat sodu působit a pak ji vysát. / Foto: Shutterstock

Vyrobte si čistič na podlahu

 • 4 l vody
 • 50 g octa
 • 1 lžíci amoniaku
 • 4 lžíce jedlé sody

Na podlahu přidejte na 4 l vody, 50 g octa, 1 lžíci amoniaku a 4 lžíce jedlé sody. Suroviny rozpusťte ve vlažné vodě a podlaha bude znovu zářit jako nová. Ocet však nepoužívejte na dřevěné podlahy a mramor.

Jak se čistí dřevěná lakovaná podlaha

Jednou až dvakrát do měsíce podlahu potírejte polosuchou kávovou sedlinou a zbytky kávy vysajte vysavačem. Černé skvrny od bot a podpatků můžete vygumovat gumou. Dubové a mahagonové dřevo ošetřete pomocí teplého piva. Dosáhnete vysokého lesku. Do vzniklých rýh ve vrzající podlaze nasypte trochu mastkového prášku a zameťte ho do rýh.

Jak vyrobit univerzální čisticí přírodní prostředek

Potřebné ingredience:

 • 1 l bílého vinného octa
 • 3 lžíce sušených bylin – máta, levandule, meduňka, heřmánek či rozmarýn
 • 20 kapek esenciálního oleje

Postup přípravy:

Nejprve bylinky rozdrťte v hmoždíři nebo v misce a smíchejte je v uzavíratelné nádobě s octem. Pak nechte směs týden louhovat, nálev sceďte a zřeďte s vodou v poměru 1:1. Koncentrát dejte do kbelíku s vodou na mytí podlahy.

Pro dokonale čistá a lesklá okna, smíchejte vlažnou vodu a ocet v poměru 10 l vlažné vody a 200 ml octa. / Foto: Shutterstock

Domácí leštěnka na nábytek

 • 1 šálek olivového oleje
 • ½ šálku citronové šťávy

Smíchejte 1 šálek olivového oleje a ½ šálku citronové šťávy. Naplňte rozprašovač a vyleštěte nábytek. Citronová šťáva působí proti prachu a nečistotám, olej dodá nábytku vysoký lesk i patřičnou ochranu.

Vyrobte si čistič na okna

 • 10 l vlažné vody
 • 200 ml octa

Pro dokonale čistou podlahu a lesklá okna dejte do 10 l vlažné vody 200 ml octa. Pro krásně provoněný byt či dům, přidejte do vody pár kapek citronové šťávy.

Foto: Shutterstock, zdroj: Madeleineolivia

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments