Kožní výrůstky zlikvidujete v pohodlí domova česnekem či medem. Naučte se účinný postup

Pokud se chcete pustit do odstraňování kožních výrůstků, pečlivě zvažte, o jaký typ jde. Odstraňování bradavic nebo akné můžete zkusit sami, se znaménky je však nutné jít za kožním lékařem. Na bradavice i akné nám příroda nabízí hned několik prostředků.

Vlaštovičník na bradavice

Při použití vlaštovičníku většího ve většině případů zaznamenáte velký úspěch. Rostlinka se žlutými kvítky roste na našich loukách i rumištích. Na bradavici pomáhá šťáva ze stonku. Pokud jej utrhneme, stačí s ní pravidelně potírat bradavici. To je třeba opakovat alespoň týden několikrát denně. Bradavice postupně hnědne a nakonec odpadne.

Česnek na bradavice

Kožní výrůstky v podobě bradavic odstraní i česnek, který má antibakteriální i antivirotické účinky. Bradavice je virového původu, proto česnek zabírá. Musíte však přežít silné aroma česneku a trochu pálení na kůži. Plátek česneku přitiskněte na bradavici a připevněte náplastí na 5 až 10 minut. Pokud to vydržíte, na ruce může zůstat až 4 hodiny. Postup zopakujte po 2 dnech, dokud bradavice zmizí.

Cibule na bradavice

Také cibule působí jako přírodní antibiotikum na bakterie i viry. Cibuli můžete využít přímo, nebo z ní vyrobit šťávu. Stačí nakrájenou cibuli rozdrtit v hmoždíři a nechat odstát. V plátýnku ji vymačkejte a dejte do lednice v uzavřené sklenici. Namočte v ní odličovací tampon a kožní výrůstek překryjte a přelepte na 5 hodin. Obden opakujte.  

V žádném případě se sami nepouštějte do odstranění znamének a objednejte se k lékaři. / Foto: Shutterstock

Propolis a med na bradavice

Propolis naneste na kosmetický tampon, připevněte na bradavici nebo akné a nechte pár hodin působit. Opakujte denně, až dokud bradavice sama neodpadne. Můžete ho smíchat s medem. Podobně se používá šťáva s ananasu nebo banánová slupka.

Tea tree a Sangre de Drago na bradavice

Vyzkoušet můžete i účinky éterického oleje v podobě Tea tree oil. Funguje na akné i na bradavice. Podobně se využívá čistý latex ze stromu Croton lechleri z amazonského pralesa. Říká se mu dračí krev neboli Sangre de Drago.

Kdy zajít k lékaři

Pokud naše rady nezabírají, můžete se objednat ke kožnímu lékaři, který vám za použití kyseliny bradavici vyleptá, nebo ji zmrazí tekutým dusíkem. Většinou to chce ale více návštěv. K lékařskému odstranění bradavic se používá i estetický laser nebo klasický skalpel. Pokud si nejste jisti, zda to je bradavice, jděte vždy k lékaři. V žádném případě nesahejte na žádná znaménka. Ty by měl vidět vždy lékař a po odstranění se posílají do laboratoře, zda neobsahují rakovinné buňky.

Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments