Nejsme moc tlustí? Zjistěte, kolik byste měli správně vážit

Každý má jinou tělesnou konstituci, genetickou výbavu i styl života. Jak moc je důležité, kolik vážíme a lze vůbec poznat ideální váhu? Někdy je lepší měřit.  

Kdy je dobré zhubnout

Normální hodnoty BMI – Body Mass Index jsou 20 až 24,9. Nadváha má index 25 až 29,9, od 30 do 39,9 jde o obezitu středního stupně a nad 40 obezitu těžkého stupně.

BMI se počítá ze vzorce: BMI = tělesná váha (kg) / výška (m)².

Pokud vám vyšel BMI v normě, můžete být v klidu. V pásmu nadváhy zvažte hubnutí, a pokud máte BMI nad 30, je nejvyšší čas začít snižovat váhu.  

Důležitější než hmotnost je kondice

Jak jsme na tom se zdravím, neurčuje jen naše tělesná hmotnost ani BMI, ale složení těla. To, kolik máte svalové neboli aktivní hmoty, určuje, jak rychle metabolismus spaluje. Množství podkožního tuku představuje zátěž na klouby a srdce. Důležité je, zda jsme fyzicky aktivní, cvičíme a sportujeme. Člověk s pár kily navíc, který se pravidelně hýbe, je na tom o dost zdravotně lépe než štíhlý kuřák bez pohybu.

Jak jsme na tom se zdravím, neurčuje jen naše tělesná hmotnost ani BMI, ale složení těla. / Foto: Shutterstock

Všichni nejsou stejně hubení

Svou roli hraje roli i zvýšený obsah nitrobřišního tuku. Pokud máte břicho, je to horší než když se vám tuk ukládá spíše do boků a stehen. Je to dáno geneticky. Ovlivnit to můžeme jen do určité míry životním stylem. Záleží také na tom, jak pevnou máte kostru a tělesnou konstituci. K tomu přidejte ještě zpevněné nebo ochablé svaly. Někdo váží 55 kg a má velikost 34, jiná váží stejně a nevejde se do velikosti 40.

Jídelníček a sport je základ

Správně sestavený jídelníček může naši hmotnost významně ovlivnit. Pokud snížíte příjem denně o 2000 kJ, za týden je to deficit 14 000 kJ a úbytek zhruba 0,5 kg tělesného tuku při nezměněné pohybové aktivitě. To znamená odpustit si za den jeden croissant, 100 g tučnějšího salámu či sýra, pytlík oříšků nebo litr limonády či džusu. Většinu potravin lze nahradit méně kalorickými a nutričně lepšími potravinami.

Přidejte pohyb

Jedno bez druhého nefunguje a pouhým sportem se zhubnout nedá. Se sedavým zaměstnáním to jde hodně stěží. Ke sportu je třeba změnit jídelníček. Dodávat tělu dostatek bílkovin pro svaly, vlákniny pro správné zažívání a minimum cukrů. Tím zajistíme, že se svaly při snižování váhy nebudou odbourávat a budeme hubnout tuk. Postava se zpevní a změní se obvody v pase i v bocích a jiných partiích.

Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments