Domácí práce jako fitness trénink. Jaké činnosti pomohou postavě?

Domácí práce jsou skvělý prostředek ke spalování tuku a formování postavy. Pokud vytíráte podlahu, umýváte okna nebo žehlíte, berte to jako fitness trénink, díky kterému si vykreslíte pěkné ženské křivky.

Z domácích prací je pro zpevnění postavy asi nejúčinnější zametání a vytírání podlahy, utírání prachu, ale i mytí nádobí. Během uklízení postupně procvičíte všechny svalové partie. Co zabírá nejvíc a na jaké partie?

Posilování vrchní části těla

Při vytírání podlahy posílíte prsní svaly, záda i ramena. Účinné je mytí a leštění oken, mytí nádobí a žehlení. Vhodné je zapojovat a střídat obě ruce, aby se vám nepřetěžovala jen vaše dominantní ruka, ať už pravá či levá.

Na záda i bicepsy

Při práci na zahradě, rytí, okopávání i prořezávání stromů si posílíte tricepsy, bicepsy, záda i prsní svaly. Na slunci si navíc doplníte vitamín D. Při delším pobytu na slunci použijte vhodné oblečení a opalovací krém pro ochranu pokožky před UV zářením a odsátí přebytečného potu. Nezapomeňte na pokrývku hlavy.

Zpevnění pozadí i lýtek

Na posílení hýžďového svalu i zad zabírá vysávání i pletí. Lýtka vám vytvaruje věšení záclon i ometání pavučin. Můžete přerovnat i nástavce ve skříních. Procvičíte se i při převlékání lůžkovin, kdy zapojíte celé tělo.

Na štíhlý pas a ploché břicho

Na štíhlý pas zabírá důkladné vytírání podlahy, nebo sekání zahrady kosou i křovinořezem. Posílíte šikmé břišní svaly a rotátory, díky čemuž si zpevníte i páteř. Břišní svaly posílíte nošením tašek s nákupem, při zalévání zahrady klasickou zahradní konví, při stěhování i velkém úklidu.

Jak nejlépe spálit kalorie

Aby měly domácí práce z hlediska posilování větší efekt, zapomeňte na moderní pomocníky a jděte do toho postaru. Vytřete klidně v kleče a vysajte i pod postelí. Čím preciznější bude úklid, tím ladnější budou vaše křivky. Zpevněte tělo, ať zabírají správné partie. Dbejte na vzpřímené držení zad a podpořte přirozené zakřivení. Nezakulacujte záda ani v předklonu, ať posílíte hýžďové svaly. Nezvedejte ramena k uším a nevystrkujte bradu dopředu. Zapojte střed těla, zpevněte břicho a trup.

Domácí práce a posilovna

Domácí práce nenahradí sport, pravidelné cvičení ani návštěvu v posilovně. Všechny svaly neposílíte komplexně. Pokud se vám do posilovny nechce, zařaďte k úklidu i prkno, rotace, stahování lopatek dolů v tureckém sedu i dřepy. Ani po velkém úklidu nezapomeňte na protažení. Zejména uvolněte krční páteř, bedra, prsní svaly, nohy a triceps. Zkuste vyrovnávací záklony trupu a jógové cviky. Můžete vyrazit i na svižnou procházku.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.