Průkaz zdravotní pojišťovny v zahraničí nemusí stačit. Kde a na co si dát pozor?

Jdete na dovolenou do zahraničí? Dejte si pozor, někde totiž průkaz zdravotní pojišťovny nestačí. Kde nelze spoléhat pouze na kartičku pojištěnce?

Na dovolenou v zahraničí vyrážíme automaticky s kartičkou zdravotní pojišťovny. Při nemoci nebo úrazu se vám bude hodit v zemích Evropské unie, ale ani tady nemáte vždy všechnu péči zdarma.

Základ na kartičku pojištěnce

Kartička zdravotní pojišťovny ve státech EU zajistí nutnou zdravotní péči, ale vždy jen za podmínek pro veřejné zdravotní pojištění v daném státě. Pokud si zlomíte ruku při týdenním pobytu u moře, dostanete nezbytné ošetření a zbytek léčby absolvujete v ČR.

Spoluúčast a poplatky

S kartičkou neuspějete ani v celé řadě soukromých zdravotnických zařízení. Sáhnout do peněženky budete muset i v těch veřejných. Málokde je v evropských zemí zdravotní péče zcela bezplatná. V Rakousku za každou položku na receptu zaplatíte více než 4 eura, na Slovensku je poplatek u lékaře a v každé zemi si platíte spoluúčast při pobytu v nemocnici. V Německu je to třeba 10 eur denně.

Kde kartička neplatí

Na zdravotní péči ve stejném rozsahu, jako ji mají místní obyvatelé, máte nárok v zemích EU, Norsku, Lichtenštejnsku, Makedonii, Srbsku, Švýcarsku a na Islandu. S formulářem, který vám vydá vaše zdravotní pojišťovna, také v Černé Hoře a Turecku. To se však týká pouze smluvních zařízení veřejných pojišťoven.

Účtenky pečlivě uschovejte

Za platbu v hotovosti za akutní péči si uschovejte účtenky a po návratu si nechte náklady proplatit. Můžete si vybrat, zda je výhodnější refundace ve výši nákladů za srovnatelnou péči v ČR, kdy dostanete peníze hned, nebo ve výši nákladů v zemi čerpání. V druhém případě ale trvá vyřizování dlouhou dobu a je třeba počítat se spoluúčastí.

Kdy se připojistit

Pokud plánujete adrenalinové sporty, nezapomeňte připojistit na rizika. Náklady na transport horskou službou, lodí při potápění, ani náklady na převoz do ČR nejsou hrazeny z veřejného pojištění. Při cestách do zemí, kde neplatí kartička zdravotní pojišťovny, se důkladně pojistěte. Připojištění léčebných výloh se však vyplatí i při cestách v rámci EU. Míra spoluúčasti je v zahraničí vyšší než u nás a na rozdíly se české zdravotní pojištění nevztahuje.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments