Dopřejte si hořčík před spaním. Výhody velmi rychle poznáte

Hořčík je jedním z nejdůležitějších minerálů pro tělo. Podporuje tělo ve více než 300 životně důležitých procesech. Chráníš metabolismus, pomáhá při produkci melatoninu a je dobrý pro srdce, kosti a nervový systém, zajišťuje stabilní náladu, posiluje imunitu. Jak pomáhá užívání hořčíku před spaním? Čtěte dál.

Jak hořčík pomáhá se spánkem

Hořčík má pozitivní vliv na nervový systém. Uvolní ho a snáze usnete. Melatonin je hormon spánku, který dává tělu vědět, že je čas spát. Tělo ho produkuje, když se setmí a naše biologické hodiny vyšlou signál do mozku. Melatonin je produkován epifýzou uprostřed mozku. Hořčík zajišťuje, že tato žláza nebude kalcifikována a bude správně fungovat. Při nedostatku hořčíku se funkce epifýzy může snížit, ta produkujete méně melatoninu, a proto je pro vás obtížnější usnout.

Souvislost mezi hořčíkem a kortizolem

Kortizol je stresový hormon. Při nedostatku hořčíku tělo produkujete více kortizolu, jsme stresovaní a ostražití. Stres a bdělost způsobují horší kvalitu spánku a mohou přispět k problémům se spánkem, jako je parasomnie a spánková apnoe. Stresový hormon kortizol potřebuje hořčík, což zhoršuje problémy se spánkem. Zásoby hořčíku, které vám zbudou, využívá tělo k produkci více kortizolu. Stres vede k ještě horšímu nočnímu spánku, což vás vede do začarovaného kruhu.

Potraviny bohaté na hořčík. / Foto: Shutterstock

Hořčík a dobrý spánek

Hořčík není přímo pomocníkem při spánku, ale usnadňuje dobrý spánek, i když nezaručuje, že usnete rychleji. Hořčík můžete užívat prostřednictvím různých potravin, hlavně v tmavé listové zelenině, jako je špenát, ale i v kávě, tmavé čokoládě, nezpracovaných celých zrnech, mléčných výrobcích, masu a ořeších. Nejlepší je užívat doplňky hořčíku asi 2 hodiny před spánkem. Zvolte doplněk hořčíku jako je taurát hořečnatý nebo citrát hořečnatý. Tělo ho dokáže absorbovat nejlépe a nejrychleji. Oxid hořečnatý je obtížné vstřebávat.

Komu hrozí nedostatek hořčíku

Pokud máte cukrovku nebo trpíte metabolickým onemocněním, jste mimořádně citliví na nedostatek hořčíku. Dokonce i v pozdějším věku, pokud máte více než 50 let, je nedostatek hořčíku častější právě u lidí se zdravou výživou. Užívání hořčíku před spánkem může mít pozitivní vliv na spánek a zabránit nespavosti. Odhaduje se, že až polovina lidí trpí nedostatkem hořčíku. Zkuste doplňky hořčíku nebo si na kůži natřete hořčíkový olej. Dospělé ženy potřebují přibližně 320 g hořčíku denně a muži 420 mg. Neužívejte více než 600 mg ať zabráníte nadýmání a nevolnosti.

Foto: Shutterstock, Zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments