Co dokáže jeden banán před spaním? Po tomto zjištění ho okamžitě zařadíte do jídelníčku

Banány jsou velmi oblíbené pro svou chuť, ale méně už se ví, že jsou také plné prospěšných látek, které lze využívat různými způsoby. Pokud si dopřejete jeden banán denně, dostanete tak do těla mnoho vitamínů a minerálů.

Banány plné vitamínů a minerálů

Dosud se přitom mluvilo především o tom, že by si lidé měli dát banán ráno. Pokud si dáte banán na lačný žaludek, nastartuje se vám metabolismus, posílí imunita a zbystří pozornost. To vše stále platí. Na druhou stranu se ale ukázalo, že i banán před spaním má nezpochybnitelné benefity.

Přestože by se ovoce obecně nemělo konzumovat ve večerních hodinách, protože obsahuje velké množství cukru, v případě banánu převažují výhody nad nevýhodami, a tak můžete udělat výjimku.

V přírodní medicíně se už stovky let banány používají k navození vynikajícího spánku. Někteří ho označují dokonce za prášek na spaní ve slupce. Obsahují totiž velké množství hořčíku a minerálních látek včetně tryptofanu, který přispívá k relaxaci svalů, což vám umožní prožít skvělý spánek. Nezapomínejme ani na draslík, kterého jeden kus tohoto ovoce má celých 422 miligramů. Vědecké studie přitom již prokázaly, že tento minerál reguluje spánek. Rovněž přispívá ke zdraví srdce a správné funkci mozku.

Foto: Shutterstock

Podporuje tvorbu melatoninu

Pokud si dáte banán před ulehnutím ke spánku, můžete se těšit také na zvýšenou produkci serotoninu a melatoninu. Mozek totiž tvoří serotonin díky aminokyselinám, jichž je banán plný. Tento hormon štěstí je přitom jedním z klíčů pro kvalitní a hluboký spánek.

Melatonin je potom rovnou spánkovým hormonem, který mnozí dokonce zaměňují za chemické tabletky na spaní. Tělo ho však produkuje přirozeně, aby vědělo, kdy má jít spát. Pokud ale máte narušený spánkový cyklus, což je v dnešní době zcela běžné, způsobí to i problémy s jeho vylučováním. Jednou z možností, jak dát spánek zase do pořádku, je dopřávat si pravidelně banán.

Vzhledem k tomu, že poruchy spánku patří mezi ty nejméně příjemné, vyplatí se to s banánem zkusit. Možná budete překvapeni.

Foto: Shutterstock, zdroje: Healthline, Wellandgood

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments