Kdy si dát poslední kávu, aby to bylo bez následků? Nikdy nepřekračujte tento čas, který je ale velmi brzy

Káva je možná nejoblíbenějším nápojem na celém světě. Mnozí si bez ní nedokáží představit den. Na rozdíl od minulosti dnes už vědci většinou neupozorňují na její škodlivost, ale naopak zdůrazňují pozitivní účinky. Neměli bychom ale zapomínat na to, že tento stimulant obsahuje velké množství kofeinu. Může se vám tedy stát, že pokud si ji dáte později, nebude váš spánek dostatečně kvalitní. To se může na zdraví organismu podepsat velmi negativně v mnoha ohledech.

Výsledky jsou jednoznačné

Podle výzkumu efekt kávy z organismu vyprchává poměrně pomalu. Proto byste se měli vyhnout konzumaci kávy po 14:00 nebo nejméně sedm hodin předtím, než půjdete spát.

Studie publikovaná v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine uvádí, že kofein zkonzumovaný šest hodin před uložením do postele stále negativně ovlivňuje spánek, a to navzdory tomu, že účastníci výzkumu už žádný efekt nepociťovali. Přestože většina z nich dokázala bez problémů usnout, precizní přístroje změřily, že spánek u lidí konzumujících kofein tři až šest hodin před spaním není tak kvalitní.

Pití kávy odpoledne a večer může také rozhodit vnitřní hodiny člověka. Výzkum v časopise Science Translational Medicine prokázal, že dvojité espresso tři hodiny před spánkem může způsobit posun vnitřních hodin oproti standardnímu časovému cyklu až o hodinu. Může to působit banálně, ale další výzkumy potvrzují, že pravidelné narušování vnitřních hodin vede k problémům se srdcem a neurologickým poruchám, jako je Alzheimerova choroba.

Foto: Shutterstock

Kdy je vhodné pít kávu

Kávu obvykle pijeme tehdy, když se cítíme unavení. To ale není vždy dobré řešení. V konečném důsledku totiž budeme ještě unavenější. Pokud si dáme kávu před spaním, kofein zpomalí produkci spánkového hormonu melatoninu, který určuje kvalitu spánku. Můžete tak spát kratší dobu nebo se budete častěji budit. Za nejoptimálnější čas pro konzumaci kávy považují experti dobu mezi 10:00 a 12:00.

Pokud jde pak o celkovou spotřebu kávy, příjem kofeinu by neměl překročit 400 miligramů denně, což představuje čtyři šálky kávy, jak uvádí Mayo Clinic. V odpoledních hodinách byste se měli vyhnout i dalším nápojům, které obsahují kofein, ať už jde o energy drinky, čaj nebo limonády.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Independent, Mayo Clinic, Science Translational Medicine, Journal of Clinical Sleep Medicine

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments