Drahé potraviny? Ministr doporučil Čechům neskutečnou věc. Bere 200 tisíc a neví co povídá, tohle už je moc

Vysoké ceny potravin trápí Čechy už více než rok a nezdá se, že by bylo cokoliv na cestě k nějakému zlepšení. Ba právě naopak, jednotliví hráči na trhu si přehazují zodpovědnost jako horký brambor a nikdo se nemá k tomu s tím něco reálně udělat. Podle všeho se ale schyluje k velkému třesku, protože lidé už to dlouho nevydrží.

Promluvil chytrák

Naprostou zoufalost státu v této otázce pak nejlépe reprezentuje ministr zemědělství, který sice už v minulosti vysoké ceny potravin v obchodních řetězcích kritizoval, avšak neudělal jediný reálný krok k tomu, aby se to nějakým způsobem zlepšilo. Teď se naopak připojil k těm, kteří mají chytré rady.

Ministr odhalil to, o čem už se nějakou dobu nahlas mluví. V České republice jsou normální ceny tím, co zákazníci vidí jako takzvané slevové akce. Ve skutečnosti to ale žádné slevy nejsou, pouze specifikum českého trhu, kdy se vždy na čas vrátí cena na normální úroveň. Běžné ceny jsou tedy vysoko přestřelené.

Proto vyzývám zákazníky, nekupujte mimo slevové akce,” prohlásil ministr bezostyšně v pořadu Spotlight. “I základní potraviny, jako máslo, chleba nebo mléko, jsou ve slevových akcích. Ale proč bych měl kupovat mléko za nějakých 25 nebo 30 korun? Počkám si pár dní, týden a nakoupím si celý karton mléka za nějakých 16 korun.

Foto: Shutterstock

Problémové slevy

To už zní jako naprostá rezignace na nějakou zodpovědnost, na snahu s celým problémem reálně něco dělat. Zkrátka pošleme lidi nakupovat, když jsou akce. Co na tom, že na to mnozí vůbec nemají čas a že některé akce se zase tak často neopakují.

Bylo to přitom právě ministerstvo zemědělství, které v loňském roce proti slevovým akcím brojilo. Už tehdy naznačovalo, že jsou spíše hříčkou obchodních řetězců, jak si udržovat obří marže a tu a tam něco jakoby zlevnit. Mluvilo se dokonce o jejich omezení, aby se trh narovnal a prodávalo se běžně za normální ceny. Jak se ale zdá, z těchto plánů zase nějak sešlo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Otakar
Otakar
1 rok

Tohle může vyhodit z tlamy jen člověk IQ 0. Kolik bere min.150000kc. A tenhle inteligent nám bude radit co kdy a jak nakupovat.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Otakar

Nejspis tu radu potrebujete, kdyz porad brecite ze vas spatne plati a je drahota a lepsi praci si najit nechcete. Spousta lidi funguje jak vam to doporucil a jsou spokojeni i s nizsim prijmem, tak proc zrovna ty jsi tak specielni?

Majda
Majda
1 rok

Už mi ta banda diletantů fakt pije krev. Jeden doporučuje přidat svetr, druhý nakupovat v Polsku, třetí ve slevových akcích. V PS se živí za předrevoluční ceny a ještě tvrdí, že to tak musí být, protože se tam stravují i zaměstnanci. Kokotina na druhou. Rozdělují koryta sobě a svým kamarádům. Když už se cpou, ať u toho aspoň nemlaskaji!

Jaroslav Smolař
Jaroslav Smolař
1 rok
Reply to  Majda

Naprosto souhlasím. Už ať jdou do, to by smazalo, tedy od válu

Jan
Jan
1 rok

Běžte je volit

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Jan

Nepujde, kecy z hospody jsou popularni a kdyz vyhraje ten druhy, tak je to hned spiknuti a podvod.

Iva
Iva
1 rok
Reply to  Majda

Tak! Nevím proč bychom měli živit roli prasátek, na co tam jich je tolik? Kolik spolkne reálně rozpočet na měsíc všech těch p… jejich “výplaty” ? Chtělo by to hlavně reformu celého toho systému a pryč se zbytečnými politiky, ať už krajskými nebo těm v Praze. Hnus na entou. My tady v moravskoslezském kraji máme minimální čistou mzdu 15 tisíc a co jako že? A obídky žádné. Kupovat potraviny v akci? To děláme odjakživa, jenže ti kreténi žijou totálně mimo realitu a skutečný svět. Babiš se pak obleče “jakože” běžný člověk do mikči a ryflíček, jak jede metrem. Přitom tam… Číst vice »

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Majda

SPD (a pred ni babis) si rozdelila koryta v komunalnich volbach a vysledek nikde. Kecu bylo hodne, koryta uz maji a do pritich voleb je daleko. To vam nevadi?

Komunalni volby jsou v nefunkcnich obcich to nejdulezitejsi. Porad kecy jak neni prace a zvolite si uplna nemehla, protoze nejaky popelar vam naslibuje pecene holuby az do huby? Tohle vam vlada nevyresi, jaky si to udelate, takovy to tam budete mit a porad to takove i mate!

Vite aspon jake volby jsou k cemu?