Nemocenská v Česku bez peněz. Nejste v práci? Nedostanete ani korunu, sáhněte si do úspor

Dnes nepředstavuje vůbec žádný problém, pokud se na pár dní hodíte marod. Ať už oprávněně, nebo třeba proto, že si chcete trochu odpočinout od náročné práce. Neschopenku dostanete raz dva a navíc vám od prvního momentu proudí peníze, aniž byste cokoliv museli dělat. Zkrátka dostáváte nemocenskou od prvního dne.

Už to tady bylo

Nebylo tomu tak ale vždy a zřejmě tomu tak zase brzy nebude. Dnešní výdobytek je totiž dán zrušením takzvané karenční doby, ke kterému došlo před pár lety. Možná si ještě pamatujete, jak velké diskuze kolem toho byly. Prý to bude příliš drahé a lidé budou systému zneužívat. To se částečně naplnilo, a navíc se teď hledají peníze všude možně, a tak je návrat karenční doby opět na stole. Ve skutečnosti je teď konstelace taková, že se vrátí velmi pravděpodobně, a to i s odvoláním na to, že jde o záležitost běžnou v západní Evropě.

Pravdou ale je, že se na tomto tématu neshodnou ani experti. Podle zastánců karenční doby je důležitá její motivační role. Člověk si zkrátka dvakrát rozmyslí, zda bude stonat, když mu v prvních třech dnech nepřijde ani koruna. Bude už muset mít skutečně vážný důvod, aby tak učinil.

Naopak odpůrci karenční doby nejčastěji zmiňují obavu, že lidé budou chodit do práce nemocní. A to se může vymstít nejen jednotlivci, ale celým kolektivům a firmám. Pokud tam totiž nakazí ostatní, může to způsobit ve výsledku velké problémy.

Foto: Shutterstock

Jde o peníze

První tři dny jsou přitom klíčové z toho důvodu, že ve většině případů se po jejich překonání většina lidí do práce stejně vrací a nezůstává doma déle. Pro zaměstnavatele by to tak znamenalo velkou úsporu, jelikož nemocenskou v této fázi hradí právě oni.

Z hlediska finančního jim to ale nakonec zřejmě zase tak moc nepřinese, protože stát chce peníze především pro sebe. V tomto ohledu sice zaměstnavatelům zavedením karenční doby uleví, ovšem vybere si to na navýšení odvodů na zdravotním pojištění.

Aby byly první tři dny nemocenské neplacené, velmi vehementně podporuje také Národní ekonomická rada vlády, podle které se takto ušetří a na samotné zaměstnance to nebude mít velký dopad. Pokud už někdo opravdu bude potřebovat zůstat doma, může si přeci vzít třeba dovolenou, případně výpadek příjmů pokrýt ze svých úspor.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Evcik
Evcik
10 měsíců

Vlado,uberte hlavne u sebe. My pro vas nic neznamename,ale ze zijete z nasich penez,to vam nedochazi.Nevidelali by jste si ani na slanou vodu.TAKZE?ZACNETE U SEBE!!!!!!

Radka
Radka
10 měsíců

Magoři, co na to říct!!!!! Kdo v dnešní době schválně marodí. Co je tohle za debilní vládu. To se jim to kecá, když mají plný účty!!!!! Co mají dělat obyčejný lidi.

Mirda
Mirda
10 měsíců

Přestaneme platit sociální odvody a Fiala se z toho pos…. To jsou snad “ty” naše úspory, kdyby se něco stalo.
Ať už táhnou …

Davidoff
Davidoff
10 měsíců

Hlavně že politici mají 100%