Dřevo začíná vadit. Jeho spalování je velmi škodlivé, zjistili vědci

Poté, co se pozornost ochránců klimatu zaměřila na klasická fosilní paliva, která už jsou definitivně na ústupu, bylo podle všeho třeba najít další záležitost, která stojí v cestě čistější planetě. Naplňují se tak předpovědi těch, že u jedné věci to rozhodně neskončí a že nás čekají velké společenské a ekonomické změny.

Horší než fosilní paliva

Jak upozorňuje magazín EnergoŽrouti, na paškál se teď dostává samotné dřevo, které přitom mnozí vnímají jako čistý a bezproblémový zdroj tepla. Jak se ale ukazuje, není to tak jednoduché. Chystá se totiž omezení dřeva a dřevěných pelet coby zdroje energie přímo na úrovni Evropské unie. Jako argument zaznívá výzkum, podle kterého je spalování dřeva z hlediska produkce emisí horší než spalování fosilních paliv. A to už je skutečně těžký kalibr.

Pravdou je, že v celé problematice stále panuje nemalý zmatek. Aktuální směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie totiž například uvádí dřevní biomasu jako jeden z možných zdrojů energie i do budoucna. Podle odborníků vychází ovšem z mylných informací o tom, kolik z jejího spalování vzniká skleníkových plynů.

Foto: Shutterstock

Nejprve omezení

Přední klimatičtí odborníci pro server Euractiv uvedli, že je třeba správně nastavit debatu o tom, jak škodlivé vlastně spalování dřeva a přidružených produktů z tohoto pohledu je. V první řadě by mělo dojít k ukončení podpory těžby dřevní biomasy.

V poslední době vznikají studie, ze kterých dřevo skutečně nevychází vůbec dobře. Například při spalování produkuje o 13 % více emisí než fosilní paliva. Pokud se započte i průměrná úroveň ukládaného uhlíku, dojdeme dokonce ke dvojnásobku emisí.

Tito experti volají v první řadě po omezení používání dřeva a dřevěných pelet. Pokud by ale vývoj byl podobný či stejný jako v případě fosilních paliv, potom nás dost možná čeká úplný konec spalování dřeva.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

No tak to asi pak začnu pálit plasty s olejem.
A na chatě asi naftou.
A co pak budu dělat s tím krbem za 20k ? Asi ho pošlu do EU a budu požadovat peníze.
Takže nás tady budou omezovat a na druhé straně planety budou vypalovat jungli.
To samé spalovací motory.
Po nás budou chtít ele. vozidla, ale letadel a lodí se to netýká.
Přitom loď je největší znečišťovatel.

Pak zakážou jezení masa a budeme žrát jen kámen.

Já věděl už tenkrát že EU je vlastně ďábel .

Ivan Drahusynec
Ivan Drahusynec
1 rok

Potřebuji aby napomohli fotovoltaikam a tepelným cerpadlařum naplnili kapsy nic jiného v tom nevidím

Václav
Václav
1 rok

Dementní ekofasisticka EU, jestli tohle prosadí, tak je to její konec, uz vidím jak Rakousky venkov bude topit asi Gretou…

Marek
Marek
1 rok

Hodne vas stve ze za topeni drevem vam netecou penize do kapes co