Dřevo dokážete naštípat za 15 minut i bez sekery. Skvělý fígl je hitem internetu

Naštípání dřeva je nezbytnou činností pro všechny, kteří využívají krb, případně si občas udělají táborák. Ačkoliv většina lidí používá k naštípání dřeva sekeru, existují i jiné způsoby, jak toho dosáhnout, pokud sekeru nemáte zrovna po ruce.

Štípání dřeva se sekerou

Pro mnohé je sekera nástrojem první volby při štípání dřeva. S dobře nabroušenou sekerou, která je tak akorát těžká, se dá efektivně pracovat. Při použití sekery dbejte na správný postoj a techniku, abyste předešli zranění. Rovná ramena, nohy bezpečně postavené a správný švih sekerou jsou klíčové pro bezpečné a účinné štípání.

Štípání dřeva bez sekery

V situaci, kdy nemáte po ruce sekeru, je možné využít jiné předměty. Pro štíhlejší a sušší polena může být dostatečný nůž (nikoli kuchyňský). Proveďte zářez v horní části dřeva a poté vložte nůž a zaklepejte ho do dřeva pomocí kladiva nebo jiného špalku. Tento postup může být náročnější a trvat déle, ale přinese stejné výsledky.

Alternativně můžete použít klínek nebo nůž k vytvoření zářezu v horní části dřeva, do kterého se poté nůž zabodne. Následně se nůž zatlouká do dřeva pomocí kamene nebo jiného předmětu. Je to stejný postup, jako když se sekera zasekne ve dřevě. Po zatlučení nože stačí čepel protáhnout ve vytvořené skulině a dřevo se přepůlí.

Foto: Shutterstock

Praktické tipy pro štípání bez sekery

Tyto alternativní metody štípání dřeva mohou být užitečné, ale vyžadují více času než tradiční štípání sekery. Jsou skvělé pro menší množství dřeva, jako je dřevo pro táborák, ale pro štípání většího množství dřeva, určeného pro krb nebo kamna, se sekera stává nezbytnou.

Štípání dřeva bez sekery je užitečná dovednost, která se může hodit v nouzových situacích nebo při práci s malým množstvím dřeva. I když tato metoda vyžaduje více času a úsilí, je to proveditelné s trochou trpělivosti a správnou technikou. Nicméně pro pravidelné a efektivní štípání větších množství dřeva zůstává sekera klíčovým nástrojem.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
JGL
JGL
7 měsíců

Také lze štípat dřevo úderem dlaně, jen to chce trochu tréning.

Lipt
Lipt
7 měsíců

A čtyři z každé strany.

Zdeněk
Zdeněk
7 měsíců

Tak to je super článek o ničem.

Jakub
Jakub
7 měsíců
Reply to  Zdeněk

Ne to pane nemáte pravdu ! Je to o “Bobečku” .. A za to dostane ten “Mamlas” co to napíše peníze . Je to skvělé