S nákupy v Polsku je definitivně konec. Stát tomu zatne tipec, budete muset nakupovat v Česku za velké peníze

Málokomu pravděpodobně vyhovuje současný stav věcí, kdy za alespoň trochu cenově výhodnými nákupy musí lidé vyrážet za hranice, ať už je to Polsko nebo Německo. Zatímco první jmenované je opravdu výrazně levnější, v druhém případě se potom příznivá cena snoubí ještě s významně vyšší kvalitou potravin.

Nic netrvá věčně

Opravdové masy však vyrážely na nákup právě do Polska. Mimochodem, dostalo to takové rozměry, že se to přestalo líbit tamním zákazníkům a nejen před rokem, ale také před nedávnem, zde docházelo k různým potyčkám mezi regály. Někteří čeští zákazníci potom hlásili, že jim na parkovišti propíchli pneumatiky. Nic však tuzemské spotřebitele neodradilo od toho, aby na levné nákupy vyráželi nadále.

O to se teď postará až polský stát, který se rozhodl, že tato země již nebude levným nákupním centrem pro okolní státy. Vedle Čechů sem totiž jezdili také lidé ze Slovenska nebo Německa. Důvod levných potravin byl totiž do určité míry uměle vytvořený. Zatímco český stát odmítl zákazníkům ulevit tím, že by snížil DPH, v Polsku na to šli opravdu zhurta a na potraviny dali rovnou nulovou daň.

Jenže tato doba končí. Sekyra do rozpočtu byla ohromná, jelikož toto opatření se neustále prodlužovalo, avšak od příštího roku už se tak nestane. V obchodech tak potraviny podraží výrazným způsobem, jelikož toho obchodníci zřejmě využijí a ceny nadsadí ještě o něco výše, aby si vylepšili marže.

Foto: Shutterstock

Výrazné zdražení

To ale zdaleka není všechno. Zdražení o nějakých 10 % by se dalo ještě akceptovat, jelikož dnes je v Polsku levněji přibližně o třetinu. Stále by tak zůstával dvacetiprocentní polštář. Jenže i ten se pravděpodobně do velké míry vypaří.

Dalším důvodem, proč bylo pro zákazníky z Česka v Polsku tak levno, byl silný kurz koruny vůči zlotému. To se však v poslední době začíná obracet. Koruna oslabuje a nákupy u sousedů úměrně tomu zdražují. Poměr se přitom dle různých ekonomů může obrátit až o nějakých deset procent, ale klidně i více. To by znamenalo, že se do Polska na nákupy už vůbec nevyplatí jezdit, jelikož do nákladů je potřeba započítat také pohonné hmoty a nakonec i opotřebení vozidla.

Čtěte také: Do Česka vstoupil nový obchodní řetězec. Potraviny za poloviční cenu. Je to tady, Lidl a Albert v úzkých

Pravděpodobně se tak brzy vše vrátí do starých kolejí a lidé budou muset nakupovat v předražených českých supermarketech. “Je to obrovská škoda, ale jsem ráda, že jsem rok mohla této výhody využívat. Ušetřili jsme určitě desítky tisíc korun. Doufám, že se možnost nakupovat někde výrazně levněji zase objeví,” říká paní Zuzana z Chomutova.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
46 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
7 měsíců

V Polsku vždy bylo a bude levněji. Nejedná se jen o potraviny, ale i různé spotřební zboží. Navíc je zboží modernější, větší výběr a dostupnost. Bydlím u hranic, takže já tam pro některé zboží budu jezdit i nadále.

Milan
Milan
7 měsíců

Pořád tam bude levněji než u nás, mám to stejně daleko do Německa kam jezdíme také nakupovat, něco levnější něco stejně drahé, ale kvalita je jinde

Bobeš Malý
Bobeš Malý
7 měsíců

Jezdíme do Polska na nákupy už víc než třicet let a věřte, že budeme i nadále. Vyplatí se to vždycky.

Pavlina
Pavlina
7 měsíců

Budu, tam jezdit i tak ,mají totiž skvělé uzeniny ,které se k těm našim nedají ani přirovnat .

Vit
Vit
7 měsíců

Nejde o ceny ale o kvalitu tu tady
Nikdy mít nebudeme,neměli a nemáme nejen v potravinách

Winnerglory
Winnerglory
7 měsíců

Psaný článek od stolu, vkládat svoje úvahy, myslím atd. No a že zlotý posílil,jako by to nebylo důležité. Polská vláda ukázala jak myslí na svůj lid. Snížili daně, DPH , dálniční poplatky atd. Navýšili vývoz z Ruska, Češi jim také pomohli na úkor svého státu a tím prodejci ještě navýšili ceny, kvůli menšímu prodeji v pohraničí s Polskem.
PS: na závěr kamióny od nás stále jezdí do Ruska, sice na okolo loděmi po moři, ale stále jezdí..

Stela
Stela
7 měsíců

Do Polska jezdím poslední rok,a myslím si že i když se zdraží tak tam jezdit budu!