Jaké rostliny do zimní zahrady?

Zimní zahrady se těší velké oblibě. A není se čemu divit. Posezení (skoro) na zahradě s hrnkem kávy a pohledem do zasněžené krajiny, avšak v příjemném teple, rozhodně není k zahození. Jak si takovou zimní zahradu vybavit, pokud jde o rostliny?

S vytápěním nebo bez?

V případě zimních zahrad rozlišujeme dva základní typy. Takzvané sezónní zahrady jsou určené pro použití od jara do podzimu. Pokud si tam chcete přidat ještě zmiňovanou zimní sezónu, bude třeba zvolit celoroční variantu. Ta se vyznačuje lepšími tepelně izolačními vlastnostmi a také vytápěním. Jejím vybudováním tak rozšíříte své bydlení a získáte prakticky další obytnou místnost se vším všudy. Právě typ zahrady, její izolace a vytápění pak hraje velkou roli při výběru rostlin, které zde mohou přečkat i zimu.

Nezapomeňte na kvalitní posezení

V zimní zahradě nesmí chybět kvalitní nábytek. I ten je vhodné vybírat podle vlhkosti a teplot, které v zahradě panují. V prostorách bez vytápění bude nejlépe fungovat odolnější zahradní nábytek, v těch s vytápěním pak můžete sáhnout i po některých klasických interiérových kouscích. Vždy je ale třeba vybírat materiály, které odolají vyšším teplotám v létě a současně si poradí s vlhkostí, která v některých zimních zahradách panuje. Především v celoročně využívaných prostorách pak mohou být ideálním řešením stolky na kolečkách a další snadno přenositelný nábytek, který dle potřeby umístíte přesně tam, kde ho v danou chvíli potřebujete.

Do vytápěné zahrady pořiďte tropické rostliny

Rostliny by v zimní zahradě určitě neměly chybět, protože to ony tady vytvoří příjemný přechod mezi interiérem a exteriérem a současně přemění prostor ve skutečnou oázu klidu. V celoročně využívaných zimních zahradách mohou panovat stejné teploty jako v obytných místnostech a méně než 17 stupňů tady nebývá téměř nikdy. Díky tomu jsou vhodné pro všechny pokojové rostliny, které byste jinak měli přímo v bytě. V zimní zahradě navíc budou mít dostatek světla, takže se jim bude dařit o to víc.

Klima vytápěných prostor vyhovuje například orchidejím, monsterám, broméliím, kapradinám, fikusům, banánovníkům a dalším exotickým rostlinám. Pokud navíc v zimní zahradě udržujete trochu vyšší vlhkost, platí to skutečně dvojnásob. Výhodou je, že se tady často najde místo i na rostliny větších rozměrů, které by v bytě jen překážely. Dejte si ale pozor na kolísání teplot. Je třeba udržovat tu podobné klima, protože případné výkyvy mezi denními a nočními teplotami rostlinám ani trochu nesvědčí. V létě pak nezapomeňte na kvalitní ochranu před přímými slunečními paprsky.

Nevytápěná zahrada je vhodná na přezimování některých rostlin

V nevytápěné (ale temperované) zahradě se zimní teploty pohybují jen lehce nad nulou, proto je třeba vybírat sem odolnější rostliny, které chlad jen tak nezaskočí. Více se tedy hodí subtropické rostliny, které jsou na nižší teploty během zimy zvyklé. Dařit se tady bude ibiškům, jukám nebo oleandrům. Kromě toho se nevytápěné zimní zahrady hodí i pro přezimování rostlin, které by venku zimu nepřežily, současně ale nepotřebují takové teplo. Typicky jsou to například pelargonie, umístit sem ale můžete i kaktusy. Zimu tady bezpečně přečkají i fíkovníky, olivovníky nebo třeba citrusy. Ty zimní odpočinek v chladu přímo vyžadují a díky komfortu zimní zahrady se na jaře zase vrátí v plné síle a kráse.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments