Drsná rána pro české město. Náhle zemřeli hned dva slavní občané, které znal opravdu každý

S velmi krutou ránou se musí vypořádat město Krnov. To totiž přišlo o dva významné obyvatele, kteří zanechali v rámci českého umění nesmazatelnou stopu. Zřídkakdy se přihodí takovýto souběh, obzvlášť když jde o poměrně malé město a takto významné osobnosti. S životem se rozloučili loutkář Jaroslav Janiš a výtvarník Svatoslav Böhm.

To se jen tak nevidí

Vše se stalo v rámci pouhého jednoho týdne. Už 6. ledna zemřel výtvarník Svatoslav Böhm, a to ve věku 89 let. Proslavil se například knižními přebaly, ilustracemi či tvorbou firemních značek. Má však za sebou také nejrůznější realizace v architektuře. Byl absolventem Uměleckoprůmyslové školy v Brně.

O pouhé čtyři dny později naposledy vydechl legendární loutkář Jaroslav Janoši. Ten už v roce 1952 vytvořil loutkařský kroužek a své zálibě se spolu s manželkou věnoval celý život.

Byl to právě Janiš, který v roce 1978 získal čestný loutkářský odznačk národního umělce Josefa Skupy. Nešlo ovšem o jediné ocenění, avšak tohoto si podle svých slov nejvíce vážil. V loutkářském řemesle se mu vyrovnal málokdo.

Foto: Shutterstock

Velká ztráta

Jeho přátelé vzpomínají na to, že šlo o v první řadě skromného a obětavého člověka, který měl velké srdce. Jeho poslední přání bohužel zůstane nenaplněno, avšak tradice loutkářství, které se věnoval s velkým nadšením po celý svůj život, by měla pokračovat.

Město Krnov se teď musí vyrovnat se ztrátou svých významných obyvatel, což jistě nebude jednoduché. O velké osobnosti však přišla především Česká republika jako taková.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
František
František
12 dní

Nemáte pravdu ani jeden. Krnov je slezské město!

Aster
Aster
12 dní
Reply to  František

Jo, to je fakt.

Aster
Aster
13 dní

Takže smázla jste upozornění, že Krnov je moravské a nikoliv české město – no, poslužte si ještě jednou!
Co je na tom vulgárního vážně netuším…