Důchodce čekají velké změny. Stojí moc peněz, osekají jim je napadrť

Pokud se snad někdo domníval, že podmínky se budou důchodcům vylepšovat už setrvale, bude nejnovějším výhledem velmi zklamán. Stačilo vlastně jen několik let, kdy se penze takříkajíc utrhly ze řetězu, a všechno je najednou špatně.

Už není kde brát

Důchodový systém se dostal do takových problémů, že je za záchrannou brzdu třeba tahat o deset let dříve, než se počítalo, a to je hodně špatné. Už teď je celý systém v obrovském deficitu. Pakliže by to byla v rámci státních financí ojedinělá patálie, asi by se to dalo ještě nějakou dobu zvládat. Jenže rozpočet hoří prakticky všude, a tak už není odkud brát.

Je už naprosto jisté, že příští generace důchodců budou brát méně peněz než ta současná. Ta takříkajíc vyhrála v loterii, protože se měla zřejmě na dlouhou dobu nejlépe a navíc si penze může užívat relativně dlouho, protože ještě platil nízký věk odchodu do důchodu.

Foto: Shutterstock

Bude to složité

Pro současné důchodce kdovíjak silný náraz už nepřijde. Asi se nenajde střelec, který by jim začal penze snižovat. Rozhodně se ale zmírní tempo nárůstu, byť zřejmě ještě nějakou dobu zůstane dostatečně vysoké. Například s mimořádnými valorizacemi se už ale příliš nepočítá, měly by být nahrazeny jednorázovými bonusy.

V budoucnu ale budou Češi odcházet do penze později. Pro každého se vypočte odchod individuálně, a to tak, aby lidé na odpočinku trávili v průměru 21,5 let, nikoliv výrazně více. Budou se ovšem muset zabezpečit vlastními silami, protože relativní výše důchodu vůči výdělkům bude klesat, aby to systém utáhl. Ostatně, počítá se s tím, že zanedlouho budou na jednoho důchodce pouze dva pracující, což je hodně málo.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments