Důchodce v Česku čeká obrovská změna. Penze jim budou chodit jinak, pořádně si to spočítejte

Důchodci nemají rádi změny, protože se jim obtížně přizpůsobují. Mají zajeté své rutiny, které pravidelně dodržují, což jim dává v životě tolik potřebný řád a pořádek. Tvoří to pro ně také jistoty, které jsou pořád stejné. Jednou z takových věcí je výplata důchodů, pro které si někteří chodí ve stejný den třeba už dvacet let.

Celé se to překope

Teď by se to ale mělo pro drtivou většinu penzistů změnit, a to jak pro ty stávající, tak i budoucí. Česká správa sociálního zabezpečení totiž chystá velkou změnu ve výplatách důchodů.

Zatímco dosud jsou důchody vypláceny takzvaně na klouzavý měsíc dopředu, nově by to mělo být na kalendářní měsíc, a to bez ohledu na to, kdy daná výplata proběhne.

Výplata na klouzavý měsíc znamená, že člověk, který obdrží důchod třeba 12. dubna, ho takto oficiálně dostává na období od 12. dubna do 12. května. To se ovšem změní. Nově se však bude výplata vztahovat na celý kalendářní měsíc. V tomto případě tedy od 1. dubna do 30. dubna.

To by reálně nic moc neměnilo, ovšem spolu s tím by mělo dojít ke změně v termínech výplaty důchodů. Ty aktuálně stanoví při vyměření penze Česká správa sociálního zabezpečení a člověk nemá šanci ovlivnit, na jaký den mu výplata připadne.

ČSSZ výplatní termíny určuje tak, aby docházelo k průběžnému čerpání prostředků ze státního rozpočtu a zároveň nebyla zahlcena místa, kde k výplatě fyzicky dochází. Mnoho důchodců si totiž nenechává penzi posílat na účet, ale přebírá si ji osobně na pobočce České pošty.

Foto: Shutterstock

Je potřeba obezřetnost

Aktuálně výplaty probíhají od 6. do 24. dne v měsíci. To se změní na celkem čtyři nebo pět výplatních termínů, které ovšem člověk opět nebude schopen ovlivnit, ale rozdělí je ČSSZ.

Pro většinu stávajících důchodců to bude znamenat určitou změnu. Důchod budou dostávat v jiný den, na což se musí připravit. K této změně by mělo dojít v první polovině roku 2025.

V té druhé potom dojde k přeměně klouzavého měsíce na kalendářní měsíc. To v některých případech ale povede k tomu, že při první výplatě budou určité nesrovnalosti.

Pokud tak někdo dosud dostával důchod 6. den v měsíci a nově ho dostane až 12. den, musel by nově čekat na důchod o šest dní déle, což by některé lidi mohlo přivést do problémů s jejich pravidelnými platbami. Proto jim bude druhého vyplacen jednorázový doplatek poměrné části důchodu pro období od 6. do 12. dne měsíce.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments