Důchodci budou platit speciální poplatek. Novinka je vůbec nepotěšila, vyjde je to draho

Důchodci řeší v současné době celou řadu problémů. Většina je spojena s tím, že mnoho z nich nevychází s penězi. Důchody jim připadají příliš nízké a z vlastních zdrojů si toho moc nenašetřili. Průměrná penze sice činí 21 tisíc korun, ale jak se ukazuje, zdaleka ne každý na ni dosáhne. A jak se zdá, stát se teď rozhodl, že bude penzistům házet pořádné klacky pod nohy.

Mohou přijít o peníze

Od 1. července 2024 se mohou rozloučit se státními příspěvky na důchodové spoření. Navíc je stát uvrtal do nepříjemné situace, kdy mnozí nemohou spoření ani vypovědět, aniž by nepřišli o příspěvky již vyplacené. Kromě toho se musí důchodci připravit také na zvýšení poplatku za výběru penze v hotovosti na pobočkách České pošty. Tohoto způsobu výplaty přitom využívá velké množství lidí, kteří nechtějí bankovní účet, případně jsou zkrátka zvyklí na hotovost.

Za každý výběr budou muset hradit 35 Kč, což je částka, která se jim rovnou strhne z důchodu. Ročně už se to nasčítá a půjde tak o 420 korun. Kdo by si tyto peníze rád ušetřil, tomu nezbude než přejít na bezhotovostní způsob zasílání důchodu, a to na bankovní účet. Ten si musí ale nejprve založit a následně se ho naučit patřičně využívat.

Je přitom otázkou, zda jde o dobrý krok v dnešní době. Právě na méně zdatné uživatele bankovních účtů totiž cílí nejrůznější podvodníci, kteří jim je pak dokáží kompletně vybílit. Ztráty pro důchodce tedy mohou být potenciálně obrovské až likvidační. Pokud se s účtem někdo necítí jistý v kramflecích, udělá zkrátka lépe, pokud zůstane u hotovosti.

Samé poplatky

To však není jediný poplatek, na který se penzisté musí připravit. Česká správa sociálního zabezpeční totiž vymyslela, že informaci o valorizaci důchodů bude nově zasílat pouze elektronickou formou, a to například na email. Kdo by však trval na papírovém vyrozumění, bude mít možnost si o to požádat, ale bude to opět spojeno se speciálním poplatkem.

Čtěte také: Důchody v Česku vyletí o tisíce korun. Jurečka oznámil zcela nečekanou věc. Všechno bude zase dobré

A jsme zase u toho. Zbytečně se tu vytváří prostor pro podvodníky, kteří mohou využít situace a rozesílat například nafingované informace o valorizaci, tedy navýšení penzí. Mohou to například podmínit tím, že někam zadáte informace o svém bankovním účtu, což v žádném případě pochopitelně nedělejte.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír
Vladimír
23 dní

Nevím jestli je autorka článku uznávaná a respektovaná novinářka ale psát o běžných věcech že života způsobem zoufalce, který hledá jak se zviditelnit, je vlastní spíše osobám s rozumem mdlým. Na druhou stranu udělat z hovna bič a honit s ním část populace je také umění. I když značně pokleslé.

Jiří
Jiří
26 dní

Můj názor je že tahle vláda musí skončit a čím více bude okrádat své voliče tím dříve znich udělá své nevolice, po těchto okradacich akcich snad procitne více obyvatel Česka a nebude tu chatru které jde jen o vlastní kapsu volit nikdo,moc bych se za to přimluvil.

Chřenovák
Chřenovák
26 dní
Reply to  Jiří

Jasně , že musí skončit aby zbylo pro další vládu

Alena
Alena
28 dní

Každého věc, když někdo účet nechce….no a co……kdo v tom vidí problém.
A už nechte důchodce napokoji, nadělali se dost.
Jsem zvědavá na dnešní mladé, chtějí všechno a nejradši se nenadělat, brát hodně peněz a plivat na důchodce.

František Špaček
František Špaček
27 dní
Reply to  Alena

Souhlas

Josef
Josef
28 dní

Když si důchodce nechá posílat peníze na účet vyjdou ho poplatky za vedení účtu dráž než je poplatek za výběr důchodu na poště

Pozorný Vlastimil
Pozorný Vlastimil
28 dní

Alespoñ vidí ti důchodci,kteří volili pětikoalici,jaké volili lidumily.
A jistě tato F. vláda se šikanou starých občanů,kteří se nemohou bránit,neskončila.
Stanjura s Jurečkou jistě něco vyplodi!

František Špaček
František Špaček
27 dní

Taky si myslím

Chřenovák
Chřenovák
26 dní

Až začne vládnout šikmoočko s Babišem tak se budeme mít líp 😱

Jiřina Králová
Jiřina Králová
28 dní

Co by po mně chtěli jelikož mám důchod 1423kc a inkaso 9800 Kč hlavně že pro sebe mají až moc zloději, domy auta atd,

Josef
Josef
28 dní

Štěpánková, Ty nezklameš.
Nebýt důchodců, tak nemáš o čem slintat a nebudeš 😡

Pozorný Vlastimil
Pozorný Vlastimil
28 dní
Reply to  Josef

Štěpánková, ty se nemusíš bát,takoví jako ty se stáří nedožívají, neboť by ho nepřežili, ještě s vládními klacky pod nohama.

Pavel
Pavel
27 dní
Reply to  Josef

Souhlas.Nevím kolik ji je let a ve které škole ji tohle učili.Vůbec si neuvědomuje že ti důchodci které tak neustále haní vybudovali tuto republiku! Tak si zaslouží úctu a podékování!A ne tohle!.O netáhlech kteří berou dávky a nic neodpracovali a nic nevybudovali o tom ani řádka!!!

Pedro
Pedro
24 dní
Reply to  Pavel

Je zajímavé, že takhle se o důchodcích píše jen u nás. Všude v zahraničí se o seniorech píše s úctou.

Pedro
Pedro
24 dní
Reply to  Josef

Přesně tak Josefe, je to k.áva