Do Česka se dostal prudce nebezpečný nápoj. Lidé ho pijí na litry, ale netuší, jak moc je to špatné

Máme několik druhů problematických potravin. V českých obchodních řetězcích většinou natrefíte na ty, které jsou jednoduše nekvalitní a nejsou vyrobeny tak, jak je to deklarováno. Obsahují například příliš mnoho nepovolených látek. Jenže potom jsou tu potraviny, které sice veškeré regulace plní, ale stejně jsou mimořádně závadné.

Pořádně silný nápoj

O tomto nápoji jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, a přesto se prodává skutečně ve velkém. Zdánlivý protimluv se dá velmi jednoduše vysvětlit, ovšem je to hodně znepokojující. Takzvaný nápoj Prime, který se k nám dostal ze Spojených států amerických, totiž vůbec nepoužívá standardní reklamní kampaň, například v televizi nebo časopisech.

Naopak, marketing cílí ryze na mladistvé a děti, ke kterým se dostává skrz nejrůznější youtubery a influencery. To jsou přitom média, která dospělí vůbec nesledují, a tak ani neví, že tu něco takového je. Nápoj Prime přitom zaznamenal obrovský nástup a je to snad nejrychleji rostoucí nápoj za mnoho let.

Dalo by se pochopit, že se tímto způsobem propaguje nějaká limonáda, ve které by sice pravděpodobně byla nadmíra cukru, ovšem to by bylo asi tak všechno, čím by dokázal uškodit. Jenže Prime je energetický nápoj, a to navíc z ranku těch vůbec nejsilnějších. Obsahuje například dvakrát více kofeinu než Red Bull a čtyřikrát více než Coca Cola.

Je potřeba to omezit

Prezentován je přitom jako nápoj, který si můžete dát třeba k práci na počítači nebo hraní her. Prodává se navíc v plechovkách a lahvích o objemu 500 mililitrů, což je opět dvakrát více než má různá konkurence. Do těla tedy škodlivých látek, mezi nimiž je třeba i draslík, dostanete obrovské množství. Respektive vaše ratolesti tak učiní.

Na Prime začali jako první upozorňovat učitelé na školách, kteří jednoznačně viděli, jak moc se tam tato škodlivá věc šíří. A navíc si povšimli, jaký to má vliv na samotné žáky. Jejich pozornost klesla a naopak se zvýšila roztěkanost. Také rodiče začali mnohdy pozorovat, že jejich ratolesti nemohou spát. Ono není divu, když si do těla napumpujete takovou dávku stimulujících látek.

Čtěte také: Do Česka navezli prudce závadné ovoce. Prodává se ve velkém. Nesmíte ho ale sníst, jinak to pořádně odnesete

Je proto na místě, aby podobné produkty podléhaly zvýšené regulaci. Už nějakou dobu se ostatně mluví o tom, že by nebylo špatné, aby se energetické nápoje prodávaly například až od 16 let. Podobně je tomu ostatně i v jiných zemích.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hastepkl
Hastepkl
26 dní

Okurková 😐😑😒🙄

Miloš
Miloš
27 dní

To už tady bylo 2x. Dokonce myslím od Vás.

Jaroslav
Jaroslav
28 dní

Aaa, Štèpánková objevila Ameriku. Kde’s to zas zkopčila, mastifrndo?

Hastepkl
Hastepkl
26 dní
Reply to  Jaroslav

Hlavně tenhle nápoj tady ani bohužel není nebo ano? 😧😮 Akorát ten preslazenej hnus v láhvi já bych rád ten energetak co tady o něm básní, vypadá to ale jako stejná utopie jako minulorocni dle ai a pro hráče, nebo to schválně míjí náš trh 👎👎