Důchody v Česku vyletí o tisíce korun. Jurečka oznámil zcela nečekanou věc. Všechno bude zase dobré

Mohlo by se zdát, že v současné době byli důchodci odsunuti na druhou kolej. A to s pádnými argumenty, že v minulých letech dostali přidáno opravdu dost a především proto, že už to důchodový systém jednoduše nezvládá financovat. Náhle jsou tu ovšem nečekané změny, které na významnou část důchodců dopadnou.

Málo známá věc

Je totiž sice pravdou, že průměrná penze činí 21 tisíc korun a pomalu se šplhá až ke hranici dvaadvaceti tisíc, ovšem každý dnes už jistě ví, že jde pouze o průměrnou hodnotu, přičemž reálné penze jednotlivců se kolem toho pohybují ve velmi širokém spektru. Máme tu důchodce, kteří pobírají třeba 50 tisíc korun měsíčně a je jim tedy vcelku jedno, že se letos penze zvedly pouze o 360 korun. Na druhé straně jsou tu i tací, kteří mají důchod o poznání nižší a rozhodně je nepotěšilo, že si polepšili o pouhých pár stovek, za které si dnes navíc nekoupí prakticky nic.

Málo se to ví, ale v České republice jsou desítky tisíc lidí v důchodu, kteří pobírají takzvaný minimální důchod. A ještě méně se ví, jak nízký je výměr takového důchodu. Do začátku tohoto roku to bylo jen nějakých 4800 Kč, kdy tento výpočet sestával ze základní výměry ve výši 4040 Kč a procentuální výměry v podobě 770 Kč.

Základní výměra se důchodcům postupně zvyšovala a stalo se tak i letos, kdy vyskočila už na 4400 Kč. Problém je však v procentuální výměře, která se nezvýšila od roku 1996, což už je opravdu hodně dávno. Brzy to bude celých třicet let, co se na tento aspekt nesáhlo.

Ministerstvo práce a sociálních věcí je přesvědčeno, že tak nízký důchod je neadekvátní. “Pokud systém na jedné straně vyžaduje, aby do něj pojištěnec povinně přispíval dle vlastních možností a plnění této povinnosti na něm důsledně vymáhá, měl by současně garantovat zabezpečení v případě sociálních událostí,” uvedl k tomu sám ministr.

Opravdový růst

Nově se tedy procentuální výměra navýší na celých 10 % průměrné mzdy, která dnes činí přibližně 43 tisíc korun. Z nějakých sedmi stovek tedy vyskočí na 4300 Kč. Pokud to přičteme k základní výměře, bude to znamenat, že se minimální důchod zvýší o tisíce korun, a to na nějakých 9000 Kč za měsíc.

Jistě, stále nejde o kdovíjaké peníze, ovšem pro dotyčné jde o doslova gigantický skok, jelikož se jim penze zdvojnásobí. Tento postup je třeba kvitovat. Stát konečně začal myslet na ty, kdo mají závažné finanční problémy a neorientuje už se na důchodce, kteří mají vlastně dost.

Čtěte také: Výchovné v Česku nečekaně končí. Došly peníze. Jurečka oznámil novinky, které pošlou důchodce do kolen

Jedinou vadou je to, že změna má platit až od roku 2026. Teoreticky tak sice minimální důchod bude ještě vyšší, jelikož průměrná mzda do té doby vzroste, ovšem dvouleté čekání bude ještě dost dlouhé, obzvlášť potom pro penzisty.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
12 dní

Kdyby pan Špidla vrátil důchodový balík co po revoluci vybraly jak on sám slíbil a já si to pamatuji tak bude na důchody spousta peněz. A nemuseli by okrádá důchodce dneska.

Jiří
Jiří
12 dní

Vyděsili je volby tak budou slibovat a slibovat ve finále na to nebudou peníze ona Ukrajina něco stojí, ale bude o čem vyprávět to je tak celé co se stane

Blažena
Blažena
12 dní
Reply to  Jiří

Máte pravdu 💯 vše jde na Ukrajinu a na české lidi kašlou.Az budou volby zase nás budou oblbovat jenom aby vyhrála petikolka.Nikdy

Michal
Michal
12 dní

Paní Aleně by měli zakázat psát a nebo v něčem jede

Alena
Alena
12 dní

Takovouto tupost může napsat jen tupec.

Karel
Karel
13 dní

Důchodce dostává almužnu

Hana Nesvadbová
Hana Nesvadbová
13 dní

Pěkně se to čte. Co si o tom myslet? Nedělate si z důchodců legraci? Už se to přehání .Ministře.

Pavel
Pavel
13 dní

To už se to mele delší dobu pořád dokola.Jak flašinetA ty ilustrační fota- no fakt síla.