Důchody se jako jediné zvyšují o celou inflaci. Začíná to být neudržitelné

Letos jsme se dočkali jevu, který dosud nikdy dříve nenastal, ale který hrozí, že se stane do budoucna pravidlem, pokud bude míra zdražování i v dalších letech vysoká, což se dá předpokládat. Důchodci totiž letos dostali přidáno hned třikrát, a to opravdu výrazně.

Navýšení o tisíce korun

V lednu došlo k běžné zákonné valorizaci, která byla ještě navíc neprozřetelně navýšena více, než bylo potřeba. A jelikož ceny tak rychle rostly, nezbylo nic jiného než důchodcům přidat ještě v červnu a v září.

Skutečně výmluvný je příklad penzisty, říkejme mu pan Karel, který odešel do důchodu na konci loňského roku s vyměřeným důchodem 18 220 korun. To už dnes není žádnou výjimkou, stačí poměrně běžně vydělávat a pracovat po celý produktivní život.

Už v lednu dostal pan Karel přidáno a začal pobírat důchod ve výši 19 061 korun. V červnu došlo k dalšímu navýšení na 20 305 korun a v září potom dokonce na 21 159 korun. Za necelý první rok v penzi si tedy pan Karel polepšil o téměř 3000 korun měsíčně.

Významným způsobem se navyšovaly i nižší penze, u kterých je to ale na druhé straně docela potřeba. Pokud někdo pobíral koncem loňského roku 12 tisíc korun, potom má po třech valorizacích už téměř 14 tisíc korun a polepšil si tak o dva tisíce.

Už v lednu přitom dojde k dalšímu masivnímu zvýšení důchodů, které bude tentokrát podpořeno ještě o aplikaci výchovného, kdy se připočte 500 korun za každé vychované dítě.

Foto: Shutterstock

Rodiče v důchodu už mají víc, než děti vydělají

Pokud by Česká republika byla ve skvělé ekonomické kondici, kdy by z jejího hospodářství profitovali i zaměstnanci, asi by nikdo nemohl proti navýšení důchodů nic namítat. Jenže tak tomu není. Ekonomika se pohybuje na hraně recese, zadlužení obrovským způsobem roste a lidé musí vyjít se stávajícími platy, i když se enormně zdražuje.

Není to nic proti důchodcům. Dobře si uvědomuju, že mě to také čeká, a tak mluvím i o sobě. Myslím si ale, že tohle zvyšování důchodů není správné. Můj otec má důchod 21 tisíc, matka 19 tisíc korun. To už je víc, než vyděláme dohromady s manželem,” říká paní Veronika, která vychovává dvouletou dceru.

Na sociálních sítích roste vlna nepochopení, proč se takovým tempem zvyšují důchody, když není kde brát a hrozí, že se zaměstnancům budou muset zvyšovat daně a odvody, aby se to celé ufinancovalo.

Aktuálně se zdá, jakoby důchody byly odříznuty od ekonomické reality a fungovaly v módu skvělých časů. Podle mnohých je to ale hlavně proto, že různé síly spoléhají právě na hlasy důchodců, které nechtějí popudit proti sobě.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mira
Mira
1 rok

Vavrenka píše samý blbosti za hranou normálnosti Schválně šokuje, lidi čtou a jemu naskakují na účtu prašule stejně rychle, jako tady ty stupidní reklamy!

Nava
Nava
1 rok
Reply to  Mira

Přesně tak

Pavel
Pavel
1 rok

Když máš s manželkou míň než tvoji rodiče důchod, tak si najdi práci, kde budeš mít větší plat, to by jsi ale musel pracovat a ne se někde válet. Tvoji rodiče asi celý život pracovali, tak jim to přej a nepiš takové bláboly.

Josef
Josef
1 rok

Proč né když pracovaly celý život.

Čermák
Čermák
1 rok

Pan Vavrenka asi neví, co je to tvrdá práce, protože zřejmě nikdy skutetečně nepracoval. Zapomněl, že jsou důchodci a důchodci. My jsme pracovali za plat 8oo až 1600kč za měsíc. Práci jsme udělat museli. Jsou ovšem důchodci, kteří v životě moc nepracovali a přesto mají důchod 25-70t.měsíčně a přesto se jim plošně přidává. V tom vidí i důchodci sami nehorázné rozhazování veřejných peněz.
Důchod se má přidávat pouze těm, kteří odvádějí a odváděli skutečnou práci a to do zastropování důchodu do 25t.kč. To je částka, která je schopna pokrýt život jednotlivce v plném rozsahu a to včetně inflace.

Mira
Mira
1 rok
Reply to  Čermák

Svatá pravda!

Jiri
Jiri
1 rok
Reply to  Čermák

Vy se nějak vyznáte,, kolik utratíte měsíčně vy ,, chytraku

Zuzana
Zuzana
1 rok
Reply to  Čermák

👍

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Čermák

Skutečná práce je tlouct do něčeho kladivem až dokud nepadneš k zemi a další den to samé?

Tomu říkám idiocie. Nemáte vy náhodou inženýry kteří vyvinuli traktory, za příživníky?

Adam
Adam
1 rok

Přeji důchodcům ať mají co zaslouží ale mělo by to tak být i u těch zaměstnaných , což se v této době ekonomické krize neděje. Částečně s autorem souhlasím , ani v domácnosti nebudu kupovat kaviár když vím že mám z bídou na lencheon meat. Pokud vím zákonná valorizace proběhla a dost. Pokud to nevystačí k pokrytí nákladů máme štědrý sociální systém. A Deštník proti drahotě od pana premiéra ten nikoho padnout nenechá. To je poté vše vysvětleno když chcete nakoupit na vikend a v obchodním centru je bez personálu věkový průměr 65 let, Nic proti nikomu ale určitou regulaci… Číst vice »

Monika
Monika
1 rok

Dobrý den, nejenom důchodcům se pořád prodává, ale i státním lidem, hasiči a ty ostatní ti dostávají 3 až 4do roka přidáno a nikdo nemluvil o minimální mzdě, já ji mám a taky chci brát 20 000kč čistého i víc 😡😡😡😡😡😡😡😡😡

Mira
Mira
1 rok
Reply to  Monika

Běžte na pracák, pak roznášet letáky za 3,4 tisíce. Zaručeně vám poté vypočítají důchod z průměru. Ten je teť necelých 50 tisíc. Mám dva sousedy, kteří to tak udělali a počítali jim to z 35 tisíc. Dostali hned na ruku 20 důchod!

Vera
Vera
1 rok

Souhlasím,ale celý život jsem pracovala, jsem sama s jedním důchodem [ 15 000]
Nemoc a předčasný důchod [ odpracovaných 44 let]
Tak měla minulá i současná vláda uzakonit stejné navýšení důchodu.
To bude značný rozdíl hospodařit se 40 tis. Nebo s 15 tis.

Miloslav
Miloslav
1 rok

Mě by zajímalo , jestli má Petr Vavrenka rodiče a kolik je mu vlastně let? Taky by nám mohl sdělit , kolik mu měsíčně přistane na účtech za ty bláboly co píše?

Čermák
Čermák
1 rok
Reply to  Miloslav

Podle článku je to mlaďoch, který zřejmě neví co to je práce v továrně, včetně sobot za 800-1600kč,s přesčasema za 1800kč měsíčně. Asi neví, že žádná sociálka neexistovala, že práce byla povinná a že většina nás starších důchodců mají ve skutečnosti odpracovaných víc jak 45let a přesto berou důchod po inflační přídavku 15-18t.,což po zaplacení všech povinných poplatků jim mnohdy zbude pár tisícovek.
Rodiče zřejmě nemá, nebo možná jeho rodiče berou důchod 70t.kč(?), pak bych ten jeho článek nebyl blud, ale článek ze svéhoživota.

Miloslav
Miloslav
1 rok
Reply to  Čermák

Já mám s vojnou odděláno přes 50 let , protože jsem si nebyl jistý , zda se mi podaří dohledat doklady k důchodu a měl jsem strach abych neměl nouzi. Nakonec se doklady dohledaly , takže důchod mám slušný a stačí mě. Bohužel je doba špatná a to co si důchodci našetřili , aby měli něco na stáří , jim teď žere inflace. Důchodce který nemá vlastní bydlení , ale žije v pronájmu je chudák , ale to už jsem odbočil.

Pepa
1 rok
Reply to  Čermák

Naprostá pravda doporučuji vyzkoušet si pořádnou prácito pomáhá snižovat snižovat snižovat hladinu debility

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Čermák

Sociálka existovala a bral jste to v KČS a ne v Kč!

Člověk který považuje těžkou práci za jedinou poctivou, je hloupý, neumí používat mozek.

Last edited 1 rok by Xavier
Mira
Mira
1 rok
Reply to  Miloslav

No nějakých pár stovek tisíc to bude 🤷🏼‍♂️

Nava
Nava
1 rok
Reply to  Miloslav

😄😂

Zvoník
Zvoník
1 rok

Co to tady uvádíte za nesmyslné statistiky? Někdo makal ve fabrice celý život jako šroub na tři směny a někdo se vyhýbal práci v kanceláři jako sekretář. A aby oba měli stejný důchod? Vy jste snad praštěný! Z čeho se bere ten průměr českých důchodů? NĚKDO ASI CHCE MÍT DŮCHOD Z TOHO, KOLIK TOHO VYTUNELOVAL V PRODUKTIVNÍM VĚKU OD STÁTU a tím se chce chlubit ve výpočtu důchodu?

Antiexekutor
Antiexekutor
1 rok

A to důchodci brečí že nemají peníze, omezil bych zamětnávat důchodce.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Antiexekutor

Průměrná mzda je 40000, průměrný důchod 17000, tak proč štvavý článek lidí proti sobě a pokud někdo bere 21000, tak je problém na straně zaměstnavatele.

Beata
Beata
1 rok
Reply to  Petr

Berou i míň a podle toho se odvíjí důchod.Já mám důchod 10800 Kč.Co myslíte, kolik jsem brala? Přesně, problém je na straně zaměstnavatele.A Bohužel, je nás hodně.Lidi to ale nevidí, že když se” přidává” důchodcům třeba 800 Kč,ne každý to dostane.Já konkrétně dostala 169 Kč! Vždycky ten,kdo má vyšší důchod,dostane víc.

Beata
Beata
1 rok
Reply to  Antiexekutor

Jak který.A kdyby důchodci/na určitých místech/nepracovali,tak by neměl kdo.

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Antiexekutor

A kdo by dělal? Mladý? To určitě ne.

Dagmara
Dagmara
1 rok
Reply to  Antiexekutor

Doopravdy jste tak hloupý ? má cenu vám napsat že 80procent důchodců má penzi od 11 do 16 tisíc korun ?