V českých obchodech se objevilo rozmražené máslo z hmotných rezerv. Může být levnější

Máslo je v České republice velmi hojně diskutovanou komoditou. Pravdou je, že se zde používá opravdu hodně, ať už na vaření, pečení nebo ve studené kuchyni. Pokud si tak lidé pamatují cenu určité potraviny, je to právě máslo. A asi i proto jsou na jeho cenu tak citliví.

Cena másla hodně kolísá

Často třeba pominou mnohem větší zdražení u masa nebo jiných výrobků, ale jakmile se pohne cena másla o nějakých deset korun vzhůru, je z toho obvykle poprask, který řeší všechna média. Současná vlna zdražování se potom pochopitelně nevyhnula ani máslu, které přidalo na ceně desítky procent.

Je ale také pravdou, že máslo ve své ceně dosti výrazně fluktuuje. Zatímco v jednom obchodě může stát 70 korun, v jiném je v akci za 40 korun. Cenově se liší také značky. Je přitom velmi zajímavé, že v případě másla Češi na značky a s nimi spojenou kvalitu prakticky nehrají. Nějak se vžilo, že se bere vždy aktuálně to nejlevnější máslo. Mnozí totiž mají pocit, že jde o úplně stejný výrobek, jen jinak zabalený.

Teď však Zemědělský svaz upozornil na velmi zajímavou, ale také znepokojivou záležitost. Do Česka se prý z evropských zemí ve velkém sváží staré máslo, které bylo třeba rok zamražené, a prodává se tu zcela běžně v obchodech. To bylo původně určeno do státních hmotných rezerv, ovšem po čase je třeba ho obměnit.

Foto: Shutterstock

Máslo, o které nikdo nestojí

Česko zde bohužel zjevně doplácí na to, že je mezi obchodními řetězci považováno za trh, který snese prakticky všechno. Co by si tyto řetězce nedovolily v Německu nebo Polsku, to si v Česku bez většího uzardění dovolí.

Ale je také pravdou, že Češi na to slyší. Pokud tak mají možnost koupit si o pár korun levnější máslo, tak to udělají. A už nehledí na to, odkud se vzalo. Na druhé straně také nemají příliš možnost to prohlédnout, protože řetězce pochopitelně neuvedou, že jde o staré rozmražené máslo vyprodávané z rezerv.

V tomto případě je třeba se řídit selským rozumem. Pokud všechna másla, zejména potom ta česká, stojí určitou částku, a najednou se vedle nich objeví výrazně levnější máslo zahraniční, je docela možné, že už si něčím prošlo.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš
Lukáš
1 rok

Evropská unie nás úmyslně zaplavuje potraviny, které nežerou ani prasata. Je to cílená likvidace.

Jaroslava
Jaroslava
1 rok

Kupujeme v Albertu máslo polské a stejnou značku teď i v Lidlu je velmi oblíbené a za cenu do 45 Kč hned vyprodané. Také ho mám nejraději,je kvalitní. Škoda,ze ještě v prosinci 2021 stalo v Albertu v akci i 21,90 Kč. Bohužel se musíme zase vracet i náhražkám.

Jiří
Jiří
1 rok

Pokud mohli v “souostroví Gulag” sníst miliony let zmrzlého mamuta, tak my můžeme sníst 2 roky mražené máslo a nic se neděje. Jen nedělat z komára velblouda.

Luboš
Luboš
1 rok

Možná si to máslo nrpošlo chamtivistí českých zemědělců.

Petr
Petr
1 rok

To víš že jo. Jdi do Brusele.

Ivanka Rejmanová
Ivanka Rejmanová
1 rok

Mnoho let kupuji pouze české máslo a i u něho si vybírám. Kdysi dávno jsem koupila máslo německé a cítila jsem z něho žluklinu. Br, od té doby ani náhodou.

LoxAf
LoxAf
1 rok

Tohle máslo se kdysi prodávalo pod označením “Stolní máslo”. Říkalo se mu Také chladírenské nebo taky “máslo dvojka”. V mrazácích může být i o dost déle než jeden rok. Klíčovým faktorem jeho kvality je, jak bylo zmrazeno a pak rozmrazeno. Někdy je trochu drobivé a téměř nikdy není tak chutné. Ale na pečení nebo pro teplou kuchyni je naprosto OK. A vůbec pak není pravda, že se v zahraničí neprodává. Viděl jsem ho v Holandsku, Belgii, v Rakousku i Německu

Jan
Jan
1 rok

A neexistuje náhodou pro takový typ másla označení stolní? Takže to každý vidí?

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  Jan

To by nás nemohli strašit.