Důchody se jako jediné zvyšují o celou inflaci. Začíná to být neudržitelné

Letos jsme se dočkali jevu, který dosud nikdy dříve nenastal, ale který hrozí, že se stane do budoucna pravidlem, pokud bude míra zdražování i v dalších letech vysoká, což se dá předpokládat. Důchodci totiž letos dostali přidáno hned třikrát, a to opravdu výrazně.

Navýšení o tisíce korun

V lednu došlo k běžné zákonné valorizaci, která byla ještě navíc neprozřetelně navýšena více, než bylo potřeba. A jelikož ceny tak rychle rostly, nezbylo nic jiného než důchodcům přidat ještě v červnu a v září.

Skutečně výmluvný je příklad penzisty, říkejme mu pan Karel, který odešel do důchodu na konci loňského roku s vyměřeným důchodem 18 220 korun. To už dnes není žádnou výjimkou, stačí poměrně běžně vydělávat a pracovat po celý produktivní život.

Už v lednu dostal pan Karel přidáno a začal pobírat důchod ve výši 19 061 korun. V červnu došlo k dalšímu navýšení na 20 305 korun a v září potom dokonce na 21 159 korun. Za necelý první rok v penzi si tedy pan Karel polepšil o téměř 3000 korun měsíčně.

Významným způsobem se navyšovaly i nižší penze, u kterých je to ale na druhé straně docela potřeba. Pokud někdo pobíral koncem loňského roku 12 tisíc korun, potom má po třech valorizacích už téměř 14 tisíc korun a polepšil si tak o dva tisíce.

Už v lednu přitom dojde k dalšímu masivnímu zvýšení důchodů, které bude tentokrát podpořeno ještě o aplikaci výchovného, kdy se připočte 500 korun za každé vychované dítě.

Foto: Shutterstock

Rodiče v důchodu už mají víc, než děti vydělají

Pokud by Česká republika byla ve skvělé ekonomické kondici, kdy by z jejího hospodářství profitovali i zaměstnanci, asi by nikdo nemohl proti navýšení důchodů nic namítat. Jenže tak tomu není. Ekonomika se pohybuje na hraně recese, zadlužení obrovským způsobem roste a lidé musí vyjít se stávajícími platy, i když se enormně zdražuje.

Není to nic proti důchodcům. Dobře si uvědomuju, že mě to také čeká, a tak mluvím i o sobě. Myslím si ale, že tohle zvyšování důchodů není správné. Můj otec má důchod 21 tisíc, matka 19 tisíc korun. To už je víc, než vyděláme dohromady s manželem,” říká paní Veronika, která vychovává dvouletou dceru.

Na sociálních sítích roste vlna nepochopení, proč se takovým tempem zvyšují důchody, když není kde brát a hrozí, že se zaměstnancům budou muset zvyšovat daně a odvody, aby se to celé ufinancovalo.

Aktuálně se zdá, jakoby důchody byly odříznuty od ekonomické reality a fungovaly v módu skvělých časů. Podle mnohých je to ale hlavně proto, že různé síly spoléhají právě na hlasy důchodců, které nechtějí popudit proti sobě.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
45 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marianna
Marianna
1 rok

Pane Vavrenko, jako ing. ekonomie mi byl po vice nez 35 letech prace vymeren starobni duchod 5900,-Kc!!! Po stiznosti mi bylo pridano 40,- Kc. Budu muset pracovat az do smrti, protoze podle socialniho odboru mi duchod nikdy nebude stacit na pobyt v domove duchodcu. Vakcinami proti covidu mi byla srazena krev a prestala jsem videt. Leky stoji i pres 2000,-Kc mesicne. Takze bych Vam doporucovala, abyste nesiril do eteru Vase zkreslene zavery. Kazdy mlady a praceschopny clovek, ktery je v tomto state s nejvyssi mirou vekove diskriminace na svete bez problemu zamestnatelny si zde muze ve skladech vydelat i ke… Číst vice »

Jaroslava Turkova
Jaroslava Turkova
1 rok

Pane Vavrenka, nerozstvavejte jednotlivé generace mezi sebou. Spíše se zamyslete nad tím, proč jsou platy od roku 1989 stále po tolika letech tak nizke, že se z nich lidem těžce vyzije. To Vas nenapadlo?

František
František
1 rok

Máma bere sotva 10tis. A to po všech jak říkají přidání!!!!! Pokaždé to hodí nejvíce těm co mají už duchod už tak dost pěkný. A ještě mě zajímá kdo bere za mne těch 25tis. Co mě chybí do toho průměrného platu 50 000kč. Chce se mě zvracet!!!!!!

Jana
Jana
1 rok

To si dělá legraci, ty rodiče celý život dělali, prodloužili nám důchod o 8 let a ještě odpracovat 35 let a děti nám budou důchody vyčítat, to fakt nemyslíte vážně. Tak ať jdou dělat něco jineho a nepodporují výplaty načerno, ještě navíc to podporuje i naše vláda zrušením eet , tak co by chtěli . Bude jim snad na léky a živobytí ještě ona přispívat, aby nezivorili, když celý život pracovali a možná i těžce.

Marie
Marie
1 rok

Sorry bohužel překlepy opravím co to jsou za kecy já mám usranych 13000 znám hodně žen které mají teď 25000. Muži jasně že ještě víc a až znovu budou pridavat tak zase jenom těm co mají už dost a to budou mít hodně víc jak mladí ,ale nesrovnavejte nás všechny do jedné kategorie vyrovnejte nám důchod alespoň na průměr a bude to přece jen lepší my jsme celý život dřeli aby ti (studování) mohli sedět na prdelich teď máme zkažené životy kolik nás stojí léky a ještě bude někdo kecat když budu mít průměr bude to sice nic moc ,ale… Číst vice »

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Marie

Z vašich peněz studovalo minimum lidí, protože na nízký důchod jste musela mít i nízký příjem. Moc si fandíte.

Vám někdo bránil studovat a mít se dobře?

Karel
Karel
1 rok

Pan Vavrečka by se měl probrat. Větší pitomost už napsat nemohl. Cituji. Můj otec má důchod 21 tisíc, matka 19 tisíc korun. To už je víc, než vyděláme dohromady s manželem,” říká paní Veronika, která vychovává dvouletou dceru.

Kde paní Veronika s manželem dělají, že dohromady nevydelaji 40 000?

Josef
Josef
1 rok

Taky možná budeme důchodci ,ale lidi by se měli bouřit tam,kde je to třeba a ne kývat hlavám jak cvičené opice.

Zuzana
Zuzana
1 rok

BRAVO !!!! Líbivá ,,politika”…😡 Tahle po💩 vláda má jedinej zájem – rozhádat lidi, postavit je proti sobě, rozklížit rodiny !!!! 😡🖕🤢🤮🤮🤮🤮

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Zuzana

..však jsou to dneska Voliči,bez kterých se ti naši košilkáři neobejdou..musí si je hýčkat..mládí by je vzali na vidle..

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Petr

Proč se nezařadíš mezi košilkáře, máš v hlavě prázdno?

Znám spoustu úspěšných manuálně pracujících lidí, kteří nejsou košilkáři. Že ty máš z košilkářů nějaký mindráček?

Last edited 1 rok by Xavier
Jiri
Jiri
1 rok

A to těm duchodcum závidíte nebo co ? Ti jinak dřeli,, co vy chcete jen studovat a pořádné práci sevyhybate

Zuzana
Zuzana
1 rok
Reply to  Jiri

🤦🤦🤦

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Jiri

Vážený pane,kolik jste bral za komunistů a kolik jste z toho mála přispíval státu?!Mě rodiče se dřeli v JZD !Já nikomu důchod nezávidím ale do nekonečna na jednu hromadu přidávat nejde!Co ty ostatní,co matky či tatove s dětmi?Co se jim dalo 5tis.a je hotovo!Zkuste nemyslet jen na sebe!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Monika

A to dření se v JZD si teď máme jako zkusit všichni, nebo co? Co je tohle za hovadiny? Snad je normální používat mozek a práci si zlehčovat, vynalézat a zlepšovat a ne se vracet do jeskyně!

V Rusku to dělají obráceně, inteligenci vyhnat a povraždit a místo vývoje a výzkumu krást technologie a špehovat. Přesně jako komouši u nás. Když se vám líbí tohle, odstěhujte se tam a nás s tím laskavě neobtěžujte!

Marianna
Marianna
1 rok
Reply to  Xavier

Obavam se, Moniko, ze bude hure a jeste by mnozi radi sli
do JZD, osetrovat dobytek a sazet brambory, aby meli co jist. Bude stacit par blackoutu a hrozba atomove valky.
Kdo nezazil dobu bidy po 2.sv.valce tomu to jeste nedocvaklo.
Evropa a Severni Amerika jsou jen velmi malym kousickem civilizace, ale ostatni svet je o necem jinem. Mladi Cesi maji moznost volne cestovat a videt na vlastni oci to, co jim dnes hrozi.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Jiri

Pořádná práce je podle vás mlácení kladivem do něčeho, nebo kopání kanálu a výplatu mít takovou, že si nekoupíte ani jídlo? Přijde vám to normální? Nebo v tom nevidím to správné drsňáctví a hrdinství?

Petr
Petr
1 rok

Hm,jsou ještě menší důchody jak 12.000kc a lidi jsou nuceni k důchodu chodit do prace,ale to uz nikdo nevidí.