Důchodci v Česku mohou kasírovat 13. důchod. Většina o tom ale netuší a propadá jim

Úsloví každá koruna dobrá dnes platí více než kdy dříve. Obzvlášť po nově oznámených opatřeních v rámci státního rozpočtu, které budou mít vliv na příjmy všech vrstev obyvatel, důchodce potom nevyjímaje, se mnozí začínají shánět po tom, jak by si mohli přilepšit.

Dokáže to každý

Mnohým nezbude než si najít třeba druhou práci nebo alespoň brigádu. Ovšem existují i překvapivě jednoduché způsoby, jak přijít k penězům. Jak se ukazuje, spousta lidí v důchodu si může sáhnout na opravdu zajímavé prostředky navíc a vytvořit si tak něco jako třináctý nebo dokonce čtrnáctý důchod.

Kdyby vám někdo řekl, že vám přijde jedna nebo dvě penze navíc, zřejmě byste to brali všema deseti a říkali byste si, že to vyřeší určitý nedostatek v příjmech. Všechno je to přitom o správné optimalizaci financí, které se však zejména lidem v pokročilém věku nedostává.

Na tuto záležitost upozornil finanční analytik Jaroslav Brychta ve svých videích, když si na svém okolí všiml, jak nedokonale nakládá s vlastními financemi. Upozornil na skutečnost, že drtivá většina důchodců má své celoživotní úspory alokovány chybným způsobem na nějakém základním běžném účtu nebo dokonce vkladní knížce.

Foto: Shutterstock

Práce s penězi

Mají je tam proto, že jsou na to zvyklí a myslí si, že jsou tam peníze v bezpečí. To jistě jsou, jenže zároveň z nich nic nemají, protože tyto produkty banky neúročí. Češi jsou přitom pověstní svým spořením, což pro starší generaci platilo dvojnásob. Ačkoliv tak za život třeba neušetřila horentní sumy, dohromady už to mohlo dát pěkné peníze.

Nejsou žádnou výjimkou důchodci, kteří mají třeba 500 tisíc korun na běžném účtu. Stačí přitom jednoduchá operace a tyto peníze jim budou zajišťovat svého druhu třináctý důchod. Pokud je totiž přesunou na spořicí účet nebo termínovaný vklad s úrokem 5 %, dostanou rázem 25 tisíc korun ročně. V případě, že mají uspořen milion korun, dostanou dokonce padesát tisíc korun.

Při dnešních vysokých sazbách se to každopádně vyplatí i při nižších úložkách. Takových dvě stě tisíc korun má dnes prakticky každý a i tyto peníze dokážou vygenerovat roční úrok ve výši deset tisíc korun. Zkrátka je potřeba jen nechat peníze pracovat a generovat další prostředky, kterými si můžete přilepšit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments