Banky už padají ve velkém. Je tu další. Češi se bojí o celoživotní úspory. Co s nimi teď udělat?

Bankovní krize už zuří naplno a není možné říkat, že se jí podařilo utlumit. Ve Spojených státech amerických došlo ke sledu událostí, které tu nebyly od velké finanční krize. Zkrachovaly tam celkem už tři poměrně významné banky, přičemž do potíží se dostala další. V tamním bankovním sektoru panuje velká nejistota a nikdo neví, kolik bank nakonec padne.

Hrozba pro banky

Ještě před dvěma měsíci si nikdo nedokázal představit, že najednou banky začnou kolabovat. Jejich akcie stoupaly vzhůru a i odborníci se domnívali, že těmto institucím prospívají vysoké úrokové sazby, kdy lidem nemusí vyplácet tolik a sami si peníze jednoduše zhodnotí na peněžním trhu. Jak už je ale tradicí, banky sebou táhly zátěž z minulosti a některým to přestalo vycházet. Když se informace rozkřikla, znamená to v drtivé většině případů konec, protože nápor lidí na banku nelze přečkat, obzvlášť v dobách sociálních sítí a internetového bankovnictví.

Jak se zdá, narazili jsme na úzké hrdlo bankovního systému. Zatímco dříve bylo vše pomalejší a shodit banku trvalo přeci jen déle, protože lidé museli vyrážet na pobočky a provedení příkazů trvalo delší dobu, dnes stačí naťukat příkaz a peníze jsou za pár vteřiny převedeny. Pro samotné klienty je to skvělé, ovšem pro banky to znamená, že je může doslova sejmout i poměrně malá nepříjemnost nebo zpráva. A když se třeba pokusí bankovnictví na chvíli vypnout, znamená to také konečnou, protože své problémy jakoby potvrdí.

V Evropě jsme takovýto run na banku v rámci této krize ještě neviděli, avšak zkušenosti s ním máme. Loni takto padla Sberbank. Také bylo hotovo vlastně během jediného dne.

Foto: Shutterstock

Je třeba být připraven

Mnozí s napětím čekají, zda se bankovní krize nepřelije do Evropy a zda tu náhodou nebudeme mít podobné potíže. Zdejší banky jsou sice poměrně konzervativní, ale ne všechny se plně zotavily z velké finanční krize. Například v jižních státech jsou stále dosti vachrlaté. Některé potom musely rychle opustit výnosný byznys v Rusku apod.

Jak jsme se přesvědčili v Americe, věci se mohou seběhnout opravdu rychle. Ačkoliv tedy považujeme za nepravděpodobné, že by krachovaly banky i v Česku, je třeba na to být připraven. Naštěstí to není tak složité, protože tu máme garanční systém pojištění vkladů.

Peníze tak můžete v klidu nechat v bankách, jen si zkontrolujte, zda v jedné nemáte více než 100 tisíc euro, tedy přibližně 2,4 milionu korun. Pakliže máte, je dobré si peníze rozdělit do více bank. Potom je budete mít pojištěny všechny.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments