Důchodci v Česku dostanou zase náležitě přidáno, kasírovat budou slušné peníze. A k tomu nové příspěvky navíc pro všechny

Podle řady odborníků vyšli z ekonomické krize minulých let nejlépe právě důchodci. Byli to totiž právě oni, kdo v rámci dosud nevídané inflace vlastně vůbec nic netratili. Díky velkoryse nastaveným mimořádným valorizacím se jejich reálné důchody nesnížily, jelikož kopírovaly právě zdražování a v rámci řádných valorizací se potom navyšovaly ještě více.

Pořád to roste

Například zaměstnanci oproti tomu museli vstřebat skutečně dramatický pokles životný úrovně, který pramenil z toho, že vše najednou zdražilo o třicet procent za dva roky a jejich mzdy ani zdaleka tolik nerostly. Pokud si polepšili třeba o deset procent, bylo to hodně. Rozdíl je tedy stále pětinový do minusu, což se v rozpočtu domácnosti nehledá jeednoduše.

Ačkoliv přitom ministerstvo práce a sociálních věcí deklarovalo, že s důchody v České republice je potřeba něco dělat, ve skutečnosti je nadále navyšuje. Od příštího roku si každý důchodce polepší o celých 360 korun měsíčně. Tentokrát se zvedne solidární pevná část důchodu, tudíž dostanou všichni stejně, což by mělo pomoci především těm, kdo mají penze nejnižší.

Už letos přitom důchody překročily hranici 20 tisíc korun, což je opravdu velký úspěch. V příštím roce by potom průměrný důchod měl činit 20 693 Kč, přičemž vysokým tempem roste počet těch, kdo mají alespoň 18 tisíc korun. Daří se tedy snižovat množství důchodců, kteří živoří s nízkou penzí.

Foto: Shutterstock

Je to dost, nebo málo?

Ne každý to ale vidí tak pozitivně. “To je sice hezké, že nám důchody zvyšovaly o inflaci. Jenže ta zdaleka nevyjádřila to, že mi náklady na elektřinu a plyn vzrostly třikrát. Chvíli jsem netušila, z čeho je budu platit,” říká paní Dana, která žije ve vlastním domě v Praze.

A přestože se mechanismus mimořádných valorizací ruší, důchodci se v případě vysoké inflace mohou těšit na nové speciální příspěvky. Ty budou fungovat tak, že pokud zdražování za určitou dobu překročí hranici 5 %, dojde k tomu, že se automaticky k penzi začne vyplácet příspěvek. Ten však nebudou pevnou součástí důchodu a po čase opět zmizí. Vše by se mělo vyrovnávat v rámci každoroční lednové řádné valorizace.

Čtěte také: Řada Čechů vůbec nedostane důchod. Jejich počet brzy prudce naroste. Jste mezi nimi i vy?

Někteří penzisté už sami volají po tom, aby stát s růstem brzdil. “Beru teď 30 tisíc důchod, vlastně ani nevím jak. Před pár lety jsem měl přitom dvacet tisíc. Mám ještě úspory, vlastní nemovitosti, nepotřebuju to. Ale tohle tempo přece stát nemůže zvládnout. Oni kvůli tomu akorát zadluží příští generace,” míní pan Eduard z Kladna.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
56 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
Marie
3 měsíců

Mám 3 děti, je mi 75, dělala jsem do teď. Důchod mám 13800 a najem platím 9500,z čeho mám žít, když zaplatím léky, mám na jídlo 70 Kč na den, žijí na polelvkach a chlebu, ty vysoké důchody mají lidé kteří dělali v kancelářích, my co jsme dělali ručně, máme malo

Jana
Jana
6 měsíců

Jo určitě.. Vy o tom něco víte.. Já jsem přesvědčena, že dávno je to již předem hotové.. Jdou pětikolce na ruku a prez.. Vždyť jsou dosažení.. A oni si své místečko budou ochraňovat..

Reino
Reino
6 měsíců

Pořad opakujete stejné články o vzrůstu (lépe řečeno nevzrustu ) důchodu. Všichni dobře už třičtvrtě roku ví,že důchody poskrtali a dostanou jen 360Kc ,tak že jen chtějí rozestvat občany proti sobě,jelikož se blíží příprava voleb a propad vlády je veliký. Navíc průser v podobě střelby na fakultě v Praze jim nepřidá. Ať stoupnou důchody nad třicet tisíc ,ale dorovnání ty nižší! Nebo ať tuto sociální dávku berou všichni stejně.

Jana
Jana
8 měsíců

Zajímalo by mě, kolik berou nebo budou brát důchod všichni ti, kteří ještě dnes od 15 let nepracovali. Někdo zde píše, že má důchod za 40 let práce 15 tisíc a oni dostávají do rodiny až 40 tisíc!!!!!!!! Žijí v nájmu, ten jim platí stát, pokud mají roční nedoplatky, stát to zaplatí. Ti, kteří si celý život šetřili na být, vše zaplatí a ještě nám zvednou daň z nemovitostí. A to se důchodcům závidí. O takových lidech, kteří vysavaji stát se vůbec nemluví.

Edlmann Jan
Edlmann Jan
8 měsíců

Prosím PŘESTAŇTE LIDEM LHÁT!!!! UŽ V 90.TÝCH LETECH BYLA INFLACE 7-9% A ZLODĚJÚ KOUSEK PŘIDAL DŮCHODCŮM “CELÝCH” 50.KČ ZA 7.LET JEHO VLÁDY. TAKY CHCERE TVRDIT ŽE TOTO “KOPÍROVALO” INFLACI??? BABIŠ ZPOČÍTAT ŽE NÁS UŽ TENKRÁT OKRADL KALOUSEK V V PRŮMĚRU KAŽDÉHO O 4000.KČ.KTERÝ HNUP TO POČÍTAL TEĎ!!! ASI ZASE KALOUSEK. NEBO NĚJAKÝ IDIOT Z ODS NEBO TOP09. TOP KA BY DŮCHODCE NEJRADĚJ VYMÝTILA JAKO HITLER ŽIDY ŽE?????? PŘIPADÁ MI ŽE TI EKONOMI Z TOP09 NEUMÍ POČÍTAT DO PĚTI NEBO UMÍ POČÍTAT JEN DO SVÉ KAPSY. DOTAŽ PRO EKONOMY?? KOLIK MUSÍ ČLOVĚK VYDĚLÁVAT ABY ZA 25.LET VYDĚLALY 3.MILIARDY JAKO PÁN KALOUSEK?????

Reino
Reino
6 měsíců
Reply to  Edlmann Jan

Správně!!! Léta byli důchodci okrádání a že jim za dva roky trochu přidali,tak to je štve! Kolik bere Fiala! Ten bude mít důchod tak dvě stě tisíc! Důchod by se měl zastropovat! Každý kdo vydělával hodně,tak určitě má nahrabaneho majetku na stáří dost,a nepotřebuje brát statisíce! Všem stejný důchod,všichni staří lidé mají stejný žaludek. Aspoň budou mít všichni na domovy pro seniory.

Šárka
Šárka
8 měsíců

Máte pravdu, nejraději by nás vystříleli, ale bohužel i oni sestárnou a mladá generace se na ně z vysoka vy..Re. Nevím kolik procent důchodců dosáhne na průměrný důchod.

Marta
Marta
8 měsíců

To je moc pěkný že někteří berou 30 tisíc,já mám důchod 14 499 Kč.a musím vyžít,mám ho teprve od srpna , takže mne nepřidávali jak starším důchodcům,můžu jen čekat,kdy se zase bude navyšovat 🥴