Důchodci v Česku přicházejí o všechny celoživotní úspory. Jeden den a jsou na nule, strašné

Čeští důchodci jsou ve velkém ohrožení. Mohou přijít o celoživotní úspory, a to doslova během několika okamžiků. Stačí jediná chyba, o které navíc nemusí ani vědět, a peníze jsou pryč. Nikdo už jim je potom nevrátí. Jde o důsledek toho, že se na tuto ohroženou skupinu zaměřily kriminální živly s využitím velmi moderních technologií.

Byli opatrní, ale stejně to prošlo

Server idnes.cz popisuje případ manželského páru v důchodu, který se dlouho choval velmi zodpovědně. Tato dvojice přitom dokázala hned několik podvodů, které se na ně připravovaly, odhalit. Řídili se totiž radou svého bankovního domu, že jim nikdy nebude posílat komunikační SMSky, které by je k něčemu vyzývaly.

Když pak takové zprávy na jejich telefon skutečně přišly, správně je ignorovali a o nic nepřišli. Jenže podvodné jednání se potom zprofesionalizovalo a vykukům se dostaly do ruky moderní technologie. S jejich pomocí mohou lidem podstrčit naprosto dokonalé imitace internetového bankovnictví určité konkrétní banky.

Foto: Shutterstock

Případů bude přibývat

A přesně to se stalo těmto důchodcům, stejně jako spoustě dalších. Dostali se na web, který vypadal přesně jako jejich internetové bankovnictví. Ovšem s tím rozdílem, že ho měl zcela pod kontrolou podvodník. Pak už stačilo jen to, že vyplnili své přihlašovací údaje a pár dalších detailů, a bylo po celoživotních úsporách.

Selhaly dokonce i kontrolní mechanismy, jako je zasílání potvrzovacích SMS v případě plateb. Tyto mechanismy se podle všeho podařilo deaktivovat, takže se vůbec nespustily.

Bohužel to celé může vyústit ve skutečně závažný celospolečenský problém, protože toto rozhodně není ojedinělý případ. A když už jsou metody takto sofistikované, budou použity i proti dalším nebohým penzistům, případně jiným lidem. Obrana je v takovém případě už velmi složitá a základní poučky nemusí stačit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Důchodci jsou snadným cílem různých podvodníků a dalších gaunerů, proto se na důchodce zaměřila i vláda Fialy, aby skrze jejich postupné ožebračení ušetřila peníze na větší zbrojení na Ukrajinu a pro církevně-tunelářské aktivisty, jichž se všeobecné škrtání nijak nedotýká. Vláda jako upír vysává poctivé lidi a miliardy přemísťuje tam, odkud žádný prospěch pro občany ČR nepřichází.