Pokud budete vysávat tímto způsobem, za chvíli si odděláte vysavač. Lidé to přitom netuší

Vysavač je perfektní pomocník pro rychlý úklid a nepostradatelným vybavením v domácnosti. Sám o sobě ale nemůže stačit na všechny nečistoty. Buďte opatrní, pokud se rozhodnete sáhnout po vysavači v těchto situacích.

Na koberce i hladké plochy

Dříve bylo zvykem vysávat pouze koberce a na všechny hladké plochy používat smeták, lopatku a následně je vytřít. Dnes už jen na vysavači přepneme na nástavci tlačítko a použijeme jej i na odstranění prachu a nečistot z hladkých ploch. Rovněž vítáme možnost mokrého vysávání. Musíte si ale dát dobrý pozor na to, jaké nečistoty vysavači naservírujete. Na některé jsou i ty nejlepší vysavače krátké.

Rozsypaný květináč na koberci

Projdete se kolem parapetu nebo se předvede domácí mazlíček a rozsypaný květináč zaneřádí velkou část koberce. Jako první sáhnete po vysavači, a to je chyba. Pokud jste vysypali zeminu na koberec, vysavač ji zatlačí mnohem hlouběji do vláken. Problém jsou také objemné listy rostlin. Ty se moc rády zachytávají a zasekávají v hadicích a vnitřních částech vysavače.

Střepy pro neštěstí

Pořekadlo, že střepy přinášejí štěstí, určitě neplatí pro váš vysavač. Rozbité střepy jsou největším nebezpečím vysavačů nebo menších ručních vysavačů. Střepy a střípky snadno protrhnou sáček vysavače a dostávají se až k motoru a citlivým součástkám. Pro příští úklid střepů použijte smeták, lopatku a širokou lepící pásku k odstranění malých úlomků.

Foto: Shutterstock

Jemné nečistoty nepatří do vysavače

Určitě víte, že na vysávání popela jsou speciální nástavce nebo jiné typy vysavačů. Stejně tak do obyčejného vysavače nepatří mouka nebo jemné piliny. Ucpávají filtr, usazují se na motoru a jsou pro přístroj velkým rizikem. Pokud se ve vaší domácnosti potýkáte často s vysáváním popela nebo jiných, podobně jemných, nečistot, raději si pořiďte typ vysavače, který je pro takové nečistoty určený.

Bez mokrého vysávání

Mnohé vysavače už jsou vybaveny funkcí mokrého vysávání. Zdaleka ale ne všechny. Pokud nemáte přístroj, který lze použít na mokré vysávání, rozhodně se nepouštějte do likvidace rozlitých tekutin vysavačem. Tekutina poškozuje filtr a ničí sáček.

Starejte se o vysavač, pravidelně čistěte nástavce a měňte filtr. Pak vám bude sloužit dlouhá léta.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments