Důchodci v Česku začnou platit zvláštní poplatky. Stát nemá peníze. Na kolik vás to vyjde?

Důchodci v České republice požívají jedné velké výhody, a to skutečnosti, že penze v tuzemsku nejsou zdaňovány. To je velký rozdíl proti řadě jiných zemí. Tam máte sice vyměřen určitý důchod, ale stát vám z něj obratem zase kus sebere na daních.

Na co se připravit

Ostatně, podle některých odborníků se k tomuto systému nakonec bude muset přistoupit i v Česku, jelikož jde o způsob, jak dostat část vyplácených peněz zpět do státní kasy. V době, kdy je důchodový systém ve velkých potížích a systémových schodcích, nic moc jiného vymyslet nejde.

Lidem se to pochopitelně líbit nebude, ovšem nejrůznější poplatky spojené s důchody musí zakoušet už dnes. Všechno, co představuje určitý nadstandard oproti běžnému zaslání penze na bankovní účet, už je zpoplatněno.

Výplata důchodu v hotovosti prostřednictvím České pošty je zpoplatněna a za každou splátku důchodu zaplatí klient od 1. září 2023 částku 35 Kč namísto původních 29 Kč,” uvádí Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu. O tuto částku vám poníží každý důchod. A vzhledem k postupnému zdražování služeb na České poště se dá očekávat, že i toto bude zdražovat.

Foto: Shutterstock

Platí se za všechno

Zdaleka to nicméně není všechno. Nově se totiž zavádí poněkud zvláštní poplatek, a to za zasílání dokumentu o výši valorizace důchodů. To je pochopitelně důležitá informace a měla by se dostat do rukou každému člověku v důchodu.

ČSSZ to však chce nově řešit dominantně elektronicky, a to buď emailem nebo datovou schránkou. Důchodci ovšem často s moderními technologiemi neumí a už se to nechtějí učit. Potřebují zkrátka dostat do ruky papír, který jim přijde poštou.

Čtěte také: Tak to ruplo. Důchodcům v Česku vzali tisíce korun z důchodu. Je to definitivní, nic s tím neuděláte

To však bude právě za poplatek, který by měl být ve výši aktuálního poštovného. Půjde tak o další desítky korun, o které penzisté přijdou. A pravděpodobně nepůjde o poslední poplatek, který na ně stát vymyslí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments