Řízení seniorů má být omezeno. Řidičský průkaz jim bude obnovován jen na základě testů

Dá se očekávat, že v blízké době se velmi ostře bude řešit téma, zda by měli senioři stále mít možnost řídit auta, a to i ve velmi pokročilém věku. V poslední době byla zaznamenána celá řada případů, kdy byli v provozu viditelně zmatení a v horším případě způsobili závažnou nehodu.

Týká se to všech

Jde o citlivé téma, které úkorně snášejí zejména současní důchodci. Ti se obvykle ohrazují v tom smyslu, že mají na řízení právo a že jim to nedělá problém. Ať se prý regulace zaměří raději na mladší řidiče. Ovšem je třeba si uvědomit, že toto se netýká jen současných penzistů, nýbrž všech. Koloběh života je totiž neúprosný a do této fáze nakonec dospějí všichni. Je to tedy spravedlivé.

Navíc je třeba zohlednit závažné faktory, mezi které patří především skutečnost, že se lidé dožívají stále vyššího věku a že jich je stále více. Zatímco dříve byl člověk řídící po 80. roce věku na silnicích naprostou výjimkou, dnes jich tam potkáte spoustu. A bohužel to často na první pohled poznáte podle toho, jak řízení nezvládají.

Vidí to už i Evropská unie, která v tomto ohledu chystá významné zpřísnění pravidel. Pokud někdo bude chtít řídit po 70. roce, bude se podrobovat přísným testům a přezkoušením, které ověří, zda je k řízení stále způsobilý. Toto se má přitom opakovat přinejmenším každých pět let, byť je otázkou, zda by to nemělo být ještě častěji, jelikož stav se v tomto věku může zhoršovat velmi rychle.

Foto: Shutterstock

Jaké jsou náhrady

V řadě zemí, samosprávách či městech už to ostatně řeší po vlastní ose. V některých německých městech například řidiče seniory vyzývají, aby vozidlo dobrovolně odstavili a odevzdali řidičský průkaz. Jako odměnu potom získají možnost využívat hromadnou dopravu zdarma.

Čtěte také: Tak to ruplo. Stát v roce 2024 sebere důchodcům peníze. Poprvé v historii

V tomto ohledu se přitom nabízí řada byznysových příležitostí. Mohla by například ve větším rozsahu vzniknout dopravní služba specializovaná na seniory. Tu by mohl stát dotovat, přičemž člověk by si v podstatě zavolal takové taxi, které by ho za zvýhodněnou cenu odvezlo, kam by potřeboval.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
46 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
2 měsíců

Je zajímavé do 70 a víc pracovat ano, ale jezdit ne. To zase někoho bolela hlava( pokud v ní něco má)

zdeno
zdeno
2 měsíců
Reply to  Petr

tak tak a když v místě není ani obchod ani veřejná doprava, tak si budu volat taxi? to nevymyslíš

Liborhorecky
Liborhorecky
2 měsíců

Kdo ty voloviny vymýšlí, jezdím 45 let bez nehody?

Palda
Palda
2 měsíců

To může říct jen taková 🐮! novinářka jednou bude taky stará a když jezdí 75 léty s kamionem tak to nikomu nevadí pracuje tak je to v pořádku a jinak je dáno zákonem preventivky včetně zraku a doklad musí mít u sebe.

Pavel
Pavel
2 měsíců

Jeden debilnější článek než druhý. Tady nejde o obsah ale o to kolik lidí jim to rozklikne.

Ladislav
Ladislav
2 měsíců

Vazena redaktorko, vecne dokola pranyrovat duchodce to by vam ( i podobnym ) slo, ale ve vysledku male info : ridicak si necham ,( i kdyz bych nejezdil – premyslejte , proc asi ) , no a klidne budu jezdit v potrebe taxikem ,ve meste MHD – tu mam zadara , na chajdu vlakem ( oproti autem min.10 x levneji a bez stresu ohledne cesty autem – nebudu rozebirat a ve vysledku moje rocni financni uspora bude cinit cirka 40 tisic, za ktere mohu vycestovat do Karibiku jako ceske celebrity na dofcu,takze koho potrestate ? ,zase bude nenavist,ze duchoci si… Číst vice »

Franta Špaček
Franta Špaček
2 měsíců

Spíš těm bezmozkům v Europarlamentu!!!

Hana
Hana
2 měsíců

Když může důchodce pracovat to 72 let tak snad může i jezdit .Manželovi je 70 vypadá na 55 let kdejaký sedesatnik se sním nemůže porovnat ,mydlí mu to jezdí pravidelně trasy okolo 500 km kde máme dceru.V Česku potvrzení od lékaře na způsobilost ježdění se platí na Slovensku to máte zdarma právě pro tomte to chce pro vás stát.

Drahomir
Drahomir
2 měsíců

Zase nějaký hnup vymyslel kravinu to může být z ODS nikdo jiný.. To je přeci diskriminace.Smradi na motorkách jim nevadí senioři v autě jim vadí?Říkám další HNUP.

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  Drahomir

No myslím že v 85 letech už na silnici nepatří