Důchodcům v Česku zrušili oblíbenou potravinu. Už ji nikdy nekoupí. To je v háji, co teď budeme dělat?

Stává se to v poslední době stále častěji. To si tak celý život kupujete jednu určitou potravinu, na kterou nedáte dopustit, a když si ji jednoho dne chcete v obchodě koupit znovu, jednoduše zjistíte, že už tam není. Když se pak zeptáte prodavačky, kdy ji doplní, dozvíte se, že už se tak nikdy nestane. Potravina je bez náhrady zrušena a vy máte prostě smůlu.

Velká ztráta

Zdá se, že tento proces aktuálně potkává poměrně velké množství tradičních českých produktů. Pro ně je typické, že se vyráběly pouze pro Českou republiku a neměly potenciál nikde jinde v zahraničí. To však není pro velké mezinárodní společnosti dostatečně lukrativní. Ty potřebují vyrábět ve velkém množství, přinejmenším pro celou Evropu, ale ještě lépe celý svět. Jinak pro ně prostě není zajímavé udržovat nějaký produkt.

V dnešní době dochází k této racionalizaci podstatně více než dříve. Už dříve to odnesly například piškoty, které si sice ještě můžete koupit, ale už se vyrábí někde v Polsku a vypadají a chutnají úplně jinak. To samé postihlo Lentilky, které se přestaly vyrábět v Česku a dnes už jsou to jen unifikované barevné bonbony s čokoládou.

Tentokrát však zákazníci v České republice dostali skutečně velkou ránu, zejména potom důchodci, kteří tuto cukrovinku jednoduše milovali. Nejde o nic menšího než Rumové pralinky, které mají prakticky kultovní status.

Už to nikdy nebude

V obchodě mi prostě řekli, že už nebudou. V první chvíli jsem tomu nechtěla věřit, a tak jsem šla do druhého, ale tam mi řekli to samé. V televizi potom říkali, že je výrobce úplně zrušil,” líčí strasti paní Milena. “Já ale nemlsala nic jiného. Všechno ostatní mi přijde umělé a moc sladké. Tady jsem měla ráda tu rumovou příchuť.

Je skutečně neuvěřitelné, s jakou lehkostí výrobce Nestlé zrušil produkt, který se pod značkou Orion vyráběl už od roku 1965. Přežil tak skutečně leccos. A pak po šedesáti letech přijde nějaký zahraniční manažer a oznámí, že už se to prostě nevyplatí dál vyrábět.

Čtěte také: V Česku náhle končí klíčová potravina. Výrobce okamžitě zavírá, už si ji nikdy v životě nekoupíte

Zákazníci se teď obávají, zda podobný osud nestihne další cukrovinky, které jsou typické pro český trh a jinde se neprodávají. Na sociálních sítích padají tipy, co by mohlo následovat. Na odpis jsou tak prý například Margot, Ledové kaštany, Kofila, Deli nebo Milena.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Vlaďka
Vlaďka
5 měsíců

No, raději bez komentáře.