Důležitá část nervové soustavy, aneb jak funguje mozeček Cerebellum

O orgánu, který je nazývaný jako “mozek” má ponětí snad každý z nás. Jak je to ale s jeho menší částí, jež je označována jako “mozeček” ? Odborné pojmenování této části je známé jako “Cerebellum” a bez jeho přítomnosti bychom v běžném životě nemohli fungovat. Svou přítomností zajišťuje mnoho potřebných funkcí a každý den nám pomáhá při mnoha úkonech.

Jaká je úloha mozečku?

Tento malý a nepatrný orgán odpovídá hlavně za jemné pohyby, které za den provedeme mnohokrát. Pokud ráno vypínáte budík, čistíte si zuby, mažete chleba nebo jen podepisujete papíry v práci. Veškeré úkony včetně chůze, které potřebují motoriku jsou vázány na mozeček. Zpracování veškerých vjemů je stejně tak jeho záležitostí. A nakonec bychom bez něj nemohli ani hovořit s ostatními.

Jeho snížená funkce se podobá stavu opilosti

Pokud jste již někdy zažili stav, kdy vaše tělo přestalo poslouchat, jelikož jste požili větší množství alkoholu, vyzkoušeli jste si na vlastní kůži sníženou funkci mozečku. Alkohol totiž významně působí právě na mozeček, a právě to je důvod, proč se opilci při chůzi motají, jen velmi těžko se soustředí a také v mnoha případech nejsou schopni srozumitelné řeči.

Jak můžeme o mozeček pečovat?

Poškození mozečku je nezvratné, proto je třeba o něj dostatečně pečovat. Vědci provedli řadu studií a došli k závěru, že je nutné tak učinit již od nízkého věku dítěte. To by nemělo stále ležet v postýlce v jedné poloze, ale mělo by být v dostatečném kontaktu s matkou a často se hýbat. Nezáleží na tom, zdali matka bude dítě občas nosit, nebo ho nechávat ležet na břiše na zemi (například na dece), aby se snažilo hýbat. Každý pohyb je v tomto případě vhodný a dítěti značně prospívá.

V opačném případě, kdy se dítě neustále nachází v jedné neměnné pozici, může dojít k poškození mozečku. Tento proces není životu nebezpečný, ale v pozdějším věku způsobuje například nevyrovnanou chůzi, naklánění a další obtíže.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.