Dýchání pusou je přirozené, zdraví ale neprospívá

Dýchání pusou je naprosto přirozená věc, kterou považujeme za něco zcela normálního. Pusou dýcháme například tehdy, kdy jsme nachlazeni a máme ucpaný nos nebo třeba když zvedáme těžká břemena či u cvičení. Pro každého z nás je dýchání ústy normální, běžné a přirozené. Napadlo by vás ale, že neprospívá vašemu zdraví?

Dýchání pusou je normální, ale…

Vzduch do těla bychom měli primárně přijímat nosem, který je uzpůsoben tak, aby fungoval jako přírodní zvlhčovač a zároveň filtr, který čistí vdechovaný vzduch. Dýchat pusou je pro některé aktivity normální a přirozené, jak jsme psali výše. Co ale normální není, je dýchání ústy po většinu času. Ústa totiž nebyla přírodou primárně vytvořena k dýchání.

Proč byste měli dýchat nosem?

Dýchání nosem má hned několik dobrých důvodů. Dva jsme zmínili o pár řádků výše: nos zvlhčuje a čistí vzduch, který vdechujeme.

Mimo to je ale dýchání nosem důležité kvůli oxidu dusnatému, což je plyn, který vzniká v nose a sliznici nosních dutin. Ačkoli v nose vzniká jen ve velmi malém množství, výrazně zvyšuje kapacitu plic a jejich schopnost absorbovat kyslík – absorpci kyslíku v plicích přitom zvyšuje o 10-25 %!

Negativní dopady dýchání pusou

Teď si určitě pohráváte s myšlenkou, proč je dýchání pusou tak škodlivé a jak by vám mohlo ublížit. Zvláště nebezpečné je dýchání ústy po většinu času u malých dětí, u kterých může mít vliv na dlouhodobý rozvoj v obličeji. To ale neznamená, že by dýchání prostřednictvím úst nemělo negativní dopad na dospělého člověka.

Pokud preferujete dýchání ústy před dýcháním nosem, ovlivňujete tak smysl pro chuť, nemluvě o tom, že díky tomu trpí váš čich. Dýchání ústy rovněž může změnit tepovou frekvenci a změny se mohou týkat i krevního tlaku. Dále můžeme mluvit o zhoršení problémů s chrápáním nebo obstrukční spánkovou apnoe.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

2
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
1 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
2 Autoři komentářů
AnonymousTama Ris Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Tama Ris
Host
Tama Ris

Dcera, 7,5 let, dýchá ustavičně převážně pusou a to i ve spaní. Nevím, jak odnaučit, problémy s dýcháním žádné nemá. Nepomáhá ani vysvětlení ani domlouvání. Kdyby tak byl nějaký fígl……

Anonymous
Host
Anonymous

Když jsem dostal rovnátka a dělali mi otisky horních a dolních zubů, nebylo možné dýchat pusou a tím pádem to bylo pro mne velké utrpení jak jsem se dusil. Poté jsem zkoušel zavřít pusu a dýchat pouze nosem. Dýchání nosem mě nestačilo takže jsem to po krátkém čase natrénoval a nyní po skoro 10 letech si vystačím v pohodě s nosem pokud tedy nemám rýmu nebo po fyzické námaze. Vaší dceři samozřejmě poradit nedokáži.