Quinoa není jen efektivní superpotravinou při hubnutí. Proč ji zařadit do jídelníčku?

Loading...

Superpotraviny nejsou jen moderní záležitostí, ale opravdu pomáhají a přispívají ke zdraví a taktéž k udržení štíhlé postavy. Mezi velmi efektivní superpotravinu náleží quinoa. Je nejen zdravá, ale také velice chutná.

Quinoa neboli pěkně česky merlík čilský. Rostlina, která pochází z jihu Ameriky a semena byla tradičně používána jako obilovina, ze které se mlela mouka či sloužila k zahuštění polévek a přípravě kaší. Však už staří Inkové uctívali tuto obilovinu, neboť dávala sílu dětem i válečníkům.

Nejen že si zaslouží pozornost, ale také byste ji měli zařadit do svého jídelníčku. V mnohém vás překvapí. A co více, je zdravá a přitom i chutná. Dokonce si můžete vybrat, neboť existuje ve třech variantách, tj. v bílé, která má jemnou máslovou chuť, červená má oříškovou chuť a je křupavější a černá, která je charakteristická nejvýraznější chutí a je zároveň i nejkřupavější.

Potravina vhodná nejen pro vegetariány

I když se jedná o plodinu a nikoliv maso, tak přesto obsahuje mnoho bílkovin. A právě rostlinné bílkoviny mají pozitivní vliv na růst svalové hmoty i regeneraci poškozených tkání. Bílkoviny, které jsou obsažené v quinoe jsou tak vyváženou kompozicí všech esenciálních aminokyselin, které lidské tělo potřebuje, což pomáhá i ke zmírnění různých chorob a zdravotních problémů.

Bílkoviny člověk potřebuje nejen k růstu, ale také k obnově buněk i coby důležitý zdroj energie pro veškeré funkce v těle. Quinoa je tak komplexním zdrojem bílkovin a z toho důvodu je perfektní volbou i pro vegany a vegetariány.

Quinoa coby blahodárný zdroj potřebných látek

Vyniká značným obsahem vlákniny, což velmi účinně přispívá našemu zdraví, dochází ke zvýšené pohyblivosti střev, to vede k rychlejšímu spalování tuků, k podpoře vstřebávání výživných látek. A pro ženy je v tomto směru nezastupitelná, neboť právě vláknina význačně snižuje riziko rakoviny prsu. A jelikož vláknina v quinoe je nerozpustná, předchází takto i vzniku žlučových kamenů a ještě pomáhá k vylučování z těla toxických látek.

Superpotravina vhodná pro diabetiky

Quinoa dokonce upravuje hladinu cukru v krvi, je díky tomu i zcela ideální pro diabetiky. A jelikož vyniká svou nutriční hodnotou, má velmi nízký glykemický index, zasytí na dlouhou dobu, je tedy i perfektní pro ty, kdo chtějí zhubnout či si udržet štíhlou linii.

Rozhodně nezanedbatelným faktem je i obsah hořčíku, vápníku, železa, mědi, zinku, vitamínů B, C, E i beta-karotenu. Plodina, která je bohatým zdrojem antioxidantů, které jsou nezbytné pro zdravý život. Pozitivní je, že je quinoa bezlepkovou potravinou.

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Komentujte

avatar
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na