Ekonom České spořitelny řekl něco, co neměl. To přehnal. Lidé chtějí okamžitě rušit účet u této banky

Ve státním rozpočtu České republiky každoročně schází stovky miliard korun. To je neoddiskutovatelný fakt, se kterým bude třeba něco dělat, ačkoliv o tom zodpovědní lidé neradi mluví. A od letoška platný konsolidační balíček je pouhým a navíc ještě nesmělým začátkem. Bude třeba dělat mnohem více.

Koho zdaníme?

Ekonomové vidí většinově problém v tom, že byla zrušena takzvaná superhrubá mzda. Namísto toho, aby se daňové zatížení zvyšovalo, což by odpovídalo rostoucím nárokům státního aparátu, se tímto krokem dramaticky snížilo. Najednou z rozpočtu ubylo 100 miliard korun, a to bez jakékoliv náhrady.

Pravdou je, že to zaměstnancům přišlo vhod, jelikož každý uvítá vyšší čistou mzdu. Teď už je jen velmi obtížné to zase vracet zpátky, jelikož navíc proběhla značná inflace a lidé mají obecně hluboko do kapsy. Někde se však peníze budou muset vzít.

Do hry se tak opět vrací diskuze nad vyšším zdaněním živnostníků. Tato debata se periodicky vrací a vždy je poukazováno na to, že osoby samostatně výdělečně činné neodvádějí do rozpočtu tolik jako právě zaměstnanci, a to i když se těmto povážlivě ulevilo.

Tentokrát se však silným hlasem, který volá po vyšším zdanění živnostníků, stal netradičně i ekonom České spořitelny, což je přinejmenším velmi zvláštní.

Foto: Shutterstock

Lidem se tato slova nelíbí

Jsou zde zaměstnanci, kteří berou mzdu kolem půl milionu korun ročně, a jejich práce je zdaněna zhruba 35 až 40 procenty,” začal svou tirádu ekonom ČS David Navrátil. “A zároveň živnostníci, který se vejdou do toho správného režimu paušální daně, kteří vydělávají třeba přes milion ročně, a jejich zisky – a myslím skutečné zisky nikoli tržby – jsou zdaněny pouze 6 až 8 procenty. To je obrovská díra v našem daňovém systému.

To jsou skutečně velmi ostrá slova, která nezůstala bez odezvy. “Jak může takový zkušený ekonom podporovat takový nesmysl. Např. u řemeslníků by to vedlo k výraznému navýšení cen a výsledkem by bylo realizování převážně na černo,” ptá se jeden z diskutujících.

Čtěte také: Spousta Čechů dostane najednou minimální důchod. Je to polovička oproti normálu. Můžete si za to sami, oznámil stát

Některým lidem, zřejmě právě živnostníkům, kteří dobře ví, jak moc složité je v dnešní době se v tomto režimu uživit, to přišlo už příliš. Oznámili, že si účet u České spořitelny raději zruší, než toto podporovat. “Děkuji, že jste mi usnadnil rozhodování, zda zůstat či nezůstat u České spořitelny,” uvedl například Lukáš Pastrňák.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
2 měsíců

Práci na černo dělají stejně, nebo snad dávají nějaký doklad? V hospodách to samé. Zdražovat služby se při vyšším zdanění nemusí, jen si živnostník pod polštář neuloží tolik peněz najednou a svůj první milion tam bude mít o několik týdnů později. Ať platí desátek jako každý ostatní, ale ať také samozřejmě mají sociální jistoty jako zaměstnanec.