Elektřina je drahá i v důsledku velkých změn v Německu

Celá Evropa v posledních dnech nevěřícně sledovala, jak cena elektřiny vystřelila vzhůru, a to navíc už z úrovní, které byly oproti normálu mnohonásobně vyšší. Nakonec se sice dostavila určitá korekce, ale nikdo si netroufne říct, že jsme na konci tohoto ožehavého problému, který ovlivňuje životy úplně všech.

Komplikovaná energetika

Elektřina a plyn se coby základní zdroje energie totiž pro řadu domácností stávají nedostupnými. Teď to řada z nich třeba ještě nevidí, protože mají ceny zafixované, ale až to dolehne plnou tíhou, bude to znamenat, že množství lidí jednoduše nebude schopno za energie zaplatit.

Obecně se svaluje vina na aktuální konflikt, ovšem tam je souvislost spíše s cenou plynu a rovněž jen omezená. Problém je totiž mnohem hlubší a nelze ho vysvětlit úplně jednoduše.

Podle některých odborníků však jádro celé patálie leží v rozhodnutí Německa přejít velmi rychle na obnovitelné zdroje energie. Tato země navíc svou volbu v podstatě vnutila i celé Evropské unii, jejímž hlavním záměrem se stala ochrana před klimatickou změnou.

Němci to ale celé uspěchali a navíc vsadili vše na jednu kartu, jejíž úspěch nebyl zdaleka jistý. V rychlém sledu si povypínali uhelné a jaderné elektrárny a začali budovat solární a větrné zdroje energie, které se rozhodli doplnit výhradně plynovými elektrárnami.

Foto: Shutterstock

Kouzlo jednotného trhu

Zároveň prosadili vznik jednotného energetického trhu, čímž si zajistili možnost, že svou energetiku budou přebudovávat bez velkých rizik. Vždy si totiž mohou koupit elektřinu třeba z České republiky, která má povinnost ji na společnou burzu umístit.

Jenže zatímco Češi si udrželi možnost produkovat relativně levnou elektřinu, nemají možnost už ji za výhodné ceny prodávat svým domácnostem. Musí ji nabídnout všem a za tržní cenu si ji pak kupovat zpět.

Kroky Německa však logicky vedly k tomu, že je elektřiny na trhu málo, jelikož právě z našich sousedů se stali čistí dovozci. Pak se nemůžeme příliš divit tomu, že se stalo to, co se stalo. Pokud by se tu nepokřivil trh s elektřinou, těžko by toho teď někdo mohl využívat ve svůj prospěch a držet nás v šachu.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
1 rok

Mně by se líbilo, kdyby nám dodávali elektřinu zastropovanou s marží 80%, tedy za 7 Kč/kWh. A Němci ať si dále nakupují na burze za spotové ceny. Čím víc by tlačili na Green deal, tím dražší proud by odebírali. To by mi připadalo spravedlivé.

Radek
Radek
1 rok

Takhle odbornému tématu by se měl autor aspoň chvíli věnovat. Těch efektu se sešlo více než jen transformace německé energetiky. Primárně nabídka elektřiny je nižší kvůli tomu, že Francouzi odstavili přes polovinu svých jaderných elektráren. Nebýt toho, nemuseli bychom pálit předražený plyn (efekt války). Naštěstí chtějí Francouzi od října zapojit každý týden jednu elektrárnu, takže se laickým pohledem situace bude spíš zlepšovat.

P.S.: kopat do jednotného trhu není dobrý nápad, když chceme z Nizozemí získat zemni plyn. Kudy “poteče”, co?

Josef
Josef
1 rok

Kde je Klausova # neviditelná ruka trhu ? A můžeš si hubu roztrhnout! Je to marný, je to marný, matný..

Karel
Karel
1 rok

Ještě se najdou trolové kteří tomu fandí
Typičtí nacisté kteří do poslední chvíle věří v konečné vítězství

František
František
1 rok

Zni to logicky …… a pravdou asi je proc se tady tim nikdo nezajima resp jsou preci ve vkade odborníci anebo šmelkaři co jedou na sebe obcan preci nema podnikatelsky prijem

Slávek
Slávek
1 rok

Stačí vystoupit od smlouvy na prodej elektriky s Německem. Ale jelikož máme ve vládě tyhle lidí kteří se radej starají o vlastní kapsy a blahobyt ostatních států v době energetické krize kde ani vlastní stát nemá normální podmínky pro vlastní lidí tak se pak není čemu divit, čekám až bude “blackout”. A vše kolem spadne.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Prodat za levno a koupit za draho – to je českej vlezdoprdelistickej byznys jako řemen! To umíme na jedničku! A ještě někdo napište, že to máme od Rusů!

Valiboss
Valiboss
1 rok

Děláme Německu dojnou krávu ,od nás za levno a zpět za draho.Takze vlastně si můžeme koupit vlastní elektřinu ale pouze přes prostředníka na burze v Lipsku stím že budeme odebírat drahou v Německu vyrobenou a naši levně vyrobenou spotřebuje Němec pro něj za směšnou cenu. Jsme poddaný Německa ve vlastnim státě s loutkovou vládou.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Valiboss

Stojíte si na vedení? Na Lipskou burzu jdou PŘEBYTKY a z ČR tam nakupují pouze překupníci. Neberte od překupníků. Tak jednoduché.

Ladislav
Ladislav
1 rok
Reply to  Xavier

A kdo to u nás má levnější, než prekupnici? Vždyť i sám CEZ to má drahé. Neni na vyber…

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Ladislav

Od ČEZ a PRE ji opravdu nemám za ty ceny, které tady uvádějí pisálkové ve svých katastrofických článcích!

Ladislav
Ladislav
1 rok
Reply to  Xavier

Katastrofy nesleduji, ale zdražení je citelné. Loni mi stačila záloha cca 800Kč za měsíc a při ročním vyúčtování jsem nedoplácel (nicméně mám malou roční spotřebu – cca 1,6MWh, bez fixace). Letos jsem přešel po mnoha letech od Obecní plynárny (Český Krumlov) ke Gazele, ta byla a nejspíš ještě je nejlevnější, ale ten rozdíl je malý. Po letošním květnovém zdražení o tisícovku na 1MWh je už záloha navýšena na 1200Kč, nyní přišlo oznámení o dalším zdražení počínaje 1.10. z 3900/MWh na 5850/MWh. O něco se zvedla i stálá měsíční platba za jistič. Pro mne to drama není (narozdíl od tepla z… Číst vice »

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Ladislav

Plyn nemám, takže nevím jak je to s plynem, na elektřinu máme všechno a u PRE je to zatím úplně v pohodě. Zálohy cca 5tis, na dvougenerační RD.

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Xavier

Děláte z lidí debily, Xaviere!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Zvoník

Ne, debilové jste od přírody. Ukažte mi který dodavatel zdražil o ty stovky procent, co se tady pořád prezentují? To jakože fakt někdo z vás měl vloni elektřinu za korunu v NT i VT? Přestaňte lhát.

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Xavier

Nu, tak třeba já. Loni NT za cca 2Kč, letos 6Kč za 1 kWh. Zdražení tedy o 300 procent. A to je ČEZ…

Last edited 1 rok by Martin
hruucoon
hruucoon
1 rok
Reply to  Xavier

…na vedení si sedíte vy, elektřinu kupujete sice od výrobce/distributora, ten ale kopíruje cenu “z Lipska” i pro nás v Kocourkově…ti u nás, kdo to “schválili”, byli/jsou IMHO zainteresováni provizí od zelených třeštících německých kolegů…takže my platíme díky zeleným pitomcům z Říše, přesvědčeným, že elektrika se rodí v zásuvce, vysoký ceny za proud…co se takhle juknout vedle k bratrům slovákům?

Luboš
Luboš
1 rok

Do háje s celou EU.

Bobo
Bobo
1 rok
Reply to  Luboš

Ty jdi do haje z EU

Pavel Molík
Pavel Molík
1 rok

Zelený fašismus ukazuje svoji sílu a vliv. Naše vláda svým devótním přístupem vůči prosazovatelům zeleného šílenství je spoluviníkem.

Robert
Robert
1 rok
Reply to  Pavel Molík

Jediné, co stojí za to chránit, je životní prostředí. Bez toho nebude nic. Ani debilové, kteří ho chtějí ničit a zastávají se šílenství spotřeby a likvidace kvůli pohodlí!