Co je endometrióza? Nejčastější důvod ženské neplodnosti

Ženské potíže trápí téměř každou druhou ženu. Bolesti v podbřišku, křeče, silná a bolestivá menstruace. Někdy za tyto problémy může endometrióza, nejčastější gynekologická diagnóza u žen v reprodukčním věku, která může vést dokonce k neplodnosti. Co to je endometrióza a jak ji poznáte?

Co je endometrióza?

Endometrióza je nemoc způsobena hormonální nerovnováhou, kdy se dominantním hormonem stává estrogen. Ten způsobí, že se ženské tělo chová nestandardně a během menstruace i mimo ní vyvolává zdravotní obtíže. Pojďme si ukázat, jak ženské tělo během měsíčků funguje a co způsobuje endometrióza.

Při každé menstruaci dochází k uvolňování malých částeček výstelky dutiny děložní, kterým se říká endometria. Tyto částečky z ženského těla odchází během menstruace pryč. Endometrióza je nemoc, při které vlivem hormonů nedojde k odchodu endometrií z těla ven, ale naopak k jejich ukládání.

Čtyři druhy endometriózy podle uložení endometrií

Endometria, tedy částečky výstelky děložní dutiny, se ukládají uvnitř těla na ženských orgánech. Podle toho, kde se tato výstelka uloží, se dělí endometrióza na čtyři druhy:

  • Peritoneální – výstelka se ukládá na pobřišnici
  • Ovariální – dochází k uložení na vaječnících
  • Endometrióza rektovaginálního septa – částečky se ukládají v oblasti mezi konečníkem a vagínou
  • Adenomyóza – uložení uvnitř děložní svaloviny

Jak zjistím, že mám endometriózu?

Příznaky této nepříjemné nemoci jsou dosti shodné s běžnými ženskými problémy. Ne vždy znamenají endometriózu. Zbystřit byste měly, pokud máte velmi silné bolesti při menstruaci a její síla je vyšší, než obvykle. Když i mimo měsíčky cítíte tlaky a bolesti v podbřišku, bolest pociťujete i při pohlavním styku, a v moči zůstávají stopy krve.

Tyto příznaky mohou, ale také nemusí signalizovat endometriózu. Zda jí opravdu trpíte, určí lékař. Vyšetření se provádí buď laparoskopicky, nebo hysteroskopií.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.