Nedostavila se menstruace? Nemusí za tím být hned těhotenství

Za opožděnou menstruací drtivá většina z nás hledá těhotenství, což bývá prvotní příznak, a proto se není čemu divit, že si tyto dvě souvislosti už tak nějak automaticky spojujeme. Když se ženě či dívce menstruace nedostaví v termínu, okamžitě to v ní vyvolá obavy, jestli náhodou nečeká miminko. Mnohdy je ale všechen strach naprosto zbytečný, protože za opožděnou menstruací rozhodně nemusí stát pouze gravidita. Existují i jiné příčiny, které mohou způsobit, že se pravidelné krvácení nedostaví v obvyklém čase.

Za opožděnou menstruací nehledejte pouze těhotenství

Zatímco některým ženám a dívkám menstruační cyklus tiká doslova jako švýcarské hodinky, jiné měsíc co měsíc netuší, kdy se ono nechtěné a neoblíbené krvácení dostaví. U některých dokonce bývá rozmezí zpoždění řádově několikadenní, ať už dopředu nebo dozadu. Nedostaví-li se menstruace delší dobu, automaticky za tím hledáme těhotenství, které ne vždy musí být chtěné, proto se není čemu divit, že nejedné ženě při pouhé představě, že by mohla být těhotná, okamžitě vyskočí vrásky na čele.

Věřte nebo ne, ale za opožděnou menstruací, která se neobjevuje delší dobu, ale nemusí stát pouze gravidita. Níže najdete i další možné příčiny, které mohou způsobit rozházený menstruační cyklus.

Příčina první: nadměrné množství stresu

Stres je strašák a příčina celé řady zdravotních neduhů, mezi něž samozřejmě patří i opožděná menstruace. Pakliže své tělo vystavujete nadměrné hladině stresu, může se velmi snadno stát, že se vám krvácení neobjeví v termínu a klidně se o několik dní opozdí. Pokud prožíváte nějaké opravdu náročné období, pak je dokonce běžné, že se menstruace nemusí dostavit vůbec, dokud se vaše tělo nedá zase dohromady.

Příčina druhá: zvýšená tělesná hmotnost

Věděli jste, že ženy trpící nadváhou mají časté problémy s opožděnou menstruací? Tím se samozřejmě nechceme nikoho dotknout, jen podotýkáme, že i velké tukové zásoby mohou způsobit, že dojde k ovlivnění produkce estrogenu, což zase může ovlivnit pravidelnost menstruačního cyklu.

Příčina třetí: intenzivní fyzická zátěž

Pokud cvičíte, dáváte si do těla a makáte na sobě ve snaze zhubnout, posílit tělo nebo si zlepšit fyzickou kondici, může se stát, že to jednoduše přeženete (byť s dobrým úmyslem) a nevědomky si způsobíte nepravidelný cyklus. Není to žádný překvapující jev, pokud žena začne hodně cvičit, může to negativně ovlivnit tvorbu hormonů v těle a to může mít za následek, že se menstruace objeví se zpožděním.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.